08. 04. 2021 15:00 | USA/jh

Nevinný muž strávil vo väzení 44 rokov. Odškodné, ktoré mu ponúkol štát, považuje za výsmech

Jeho život má podľa jeho slov vyššiu hodnotu ako 750-tisíc dolárov.

Ronnie Long strávil vo väzení 44 rokov ako nevinný muž
Ronnie Long strávil vo väzení 44 rokov ako nevinný muž Foto: Ronnie Long/Facebook

Američan Ronnie Long (65) strávil vo väzení v Severnej Karolíne 44 rokov za zločin, ktorý nespáchal. Keď konečne vyšla pravda najavo, prepustili ho. Štát mu vymeral odškodné 750-tisíc dolárov (viac ako 631-tisíc eur). To mu ale nestačí a chce sa súdiť, uviedla televízia CNN.

Ronnieho Longa odsúdili za vlámanie a znásilnenie belošky v roku 1976. Tvrdí, že celý proces bol „rasistický". Porota tvorená iba z belochov ho na základe nedostatku dôkazov odsúdila na doživotie. Po rokoch neúspešných odvolaní ho napokon guvernér omilostil, pretože sa zistilo, že bol neprávom odsúdený.

Vyšetrovatelia odhalili aj znepokojujúce zámerné manipulovanie s dôkazmi. Long tak konečne dokázal, že je nevinný. Štát mu vymeral odškodné 750-tisíc dolárov, aj keď má podľa zákonu právo na 50-tisíc dolárov za každý premárnený rok vo väzení. Dokopy by to bolo viac ako dva milióny dolárov.

Long s touto sumou nesúhlasí a chce sa súdiť. „Bol vo väzení, keď zomreli obaja jeho rodičia. Premeškal mnohé narodeniny svojho syna, jeho promóciu a ďalšie dôležité udalosti. Za tých 44 rokov stratil všetko a zaslúži si oveľa viac, ako dostal," prezradil jeho právnik Jamie Lau.


Long uviedol, že bude bojovať, aby dostal to, čo si zaslúži. Podľa neho ho do väzenia dostali úmyselne. „Ako môžu povedať, že môj život má hodnotu „iba" 750-tisíc dolárov?"

„Je nutné to riešiť, pretože ak sa to už raz stalo, môže sa to zopakovať," uviedol Lau s tým, že je potrebné sa pozrieť na zákon a napraviť ho.

Long je na slobode už niekoľko mesiacov. Je šťastný, že má okolo seba rodinu a priateľov, ktorí ho podporujú. Urobil si konečne radosť a kúpil si vysnívané auto - Cadillac. S manželkou by si chceli kúpiť aj nový dom. „Teraz opäť žijem, som späť medzi živými. Som živý dôkaz druhej šance," dodal.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?