13. 04. 2021 15:40 | MOSKVA/TASR

Kremeľ tvrdí, že zatiaľ nedostal Zelenského žiadosť o rozhovor s Putinom

Rozhovor Zelenského s Putinom by sa v prvom rade mal týkať eskalácie konfliktu na východe Ukrajine.

Ruský prezident Vladimir Putin pije zo šálky v rámci prestávky počas víkendovej návštevy tajgy na Sibíri 21. marca 2021..jpg
Ruský prezident Vladimir Putin pije zo šálky v rámci prestávky počas víkendovej návštevy tajgy na Sibíri 21. marca 2021..jpg

Kremeľ v posledných dňoch nedostal od úradu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského žiadosť o telefonický rozhovor s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. V utorok to podľa agentúry TASS uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Pripustil však, že "možno sa k nám iba zatiaľ nedostala diplomatickou cestou".

Agentúra Reuters v pondelok s odvolaním sa na Zelenského hovorkyňu Juliju Mendeľovú uviedla, že ukrajinská strana zaslala žiadosť o rozhovor medzi oboma prezidentmi. S Putinom chce Zelenskyj diskutovať o stupňujúcom sa napätí na východe Ukrajiny.

„Zatiaľ však nedostal žiadnu odpoveď," uviedla Mendeľová s tým, že "veľmi dúfame, že to neznamená odmietnutie dialógu".

Rozhovor Zelenského s Putinom by sa v prvom rade mal týkať eskalácie konfliktu na východe Ukrajine, ku ktorej došlo koncom marca, keď Rusko začalo v blízkosti hraníc s Ukrajinou posilňovať svoje jednotky. Podľa Mendeľovej tam Moskva stiahla 40.000 vojakov a rovnaký počet vyslala aj na anektovaný Krymský polostrov.

Kyjev i jeho západní partneri požiadali Rusko, aby vysvetlilo svoje konanie. Kremeľ na to reagoval, že ruská armáda presúva len svoje jednotky na vlastnom území, čo by nikoho nemalo znepokojovať a nikto by sa tým ani nemal cítiť ohrozený.

Stoltenberg: O členstve Ukrajiny v NATO rozhodnú spojenci, a nie Moskva

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v utorok po rokovaní so šéfom ukrajinskej diplomacie Dmytrom Kulebom vyzval Rusko, aby stiahlo svoje jednotky z hraníc s Ukrajinou, a zdôraznil, že o tom, či sa Ukrajina stane členom Severoatlantickej aliancie, rozhodne Aliancia, a nie Moskva.

„V posledných týždňoch Rusko nasadilo tisíce vojakov pripravených na boj na ukrajinských hraniciach, čo je najväčšia prítomnosť ruských vojsk od nelegálnej anexie Krymu v roku 2014," uviedol Stoltenberg na spoločnej tlačovej konferencii s Kulebom.

Šéf Aliancie dodal, že Rusko musí ukončiť svoju vojenskú konsolidáciu vo vnútri a v susedstve Ukrajiny, vzdať sa provokácií a okamžite znížiť napätie. Stoltenberg zároveň uviedol, že o tom, či Ukrajina vstúpi do NATO, rozhodne Severoatlantická aliancia, nie Moskva.

„Je na rozhodnutí 30 spojencov NATO, kedy bude Ukrajina pripravená stať sa jej členom. Nikto iný nemá právo pokúšať sa zasahovať alebo vstupovať do tohto procesu. Rusko sa teraz snaží obnoviť akúsi sféru vplyvu, pričom sa snaží zistiť, čo môžu urobiť jej susedia,” zdôraznil generálny tajomník Aliancie.

Šéf ukrajinskej diplomacie pri tejto príležitosti uviedol, že NATO a Západ musia konať rýchlo, aby zabránili vystupňovaniu násilia medzi Ukrajinou a Ruskom.

„Na operatívnej úrovni potrebujeme opatrenia, ktoré odradia Rusko a obmedzia jeho agresívne zámery,” uviedol Kuleba počas tlačovej videokonfertencie. A dodal, že by tieto opatrenia mohli mať napríklad podobu nového kola sankcií voči Rusku.

„Môže to byť aj priama podpora pre posilnenie obranných schopností Ukrajiny,” dodal. A upozornil, že Rusko vynakladá veľké úsilie na to, aby bránilo tretím krajinám v spolupráci s Ukrajinou v oblasti obrany. „Rusko tvrdo pracuje na oslabení našich obranných schopností,” zdôraznil Kuleba.

Bruselské sídlo Aliancie v utorok navštívi aj americký minister zahraničných vecí Antony Blinken, ktorý chce rokovať o tom, ako môžu členské krajiny NATO koordinovať spoločný postup ohľadom ruskej vojenskej mobilizácie na hraniciach s Ukrajinou. V tejto súvislosti jeho stretnutie s Dmytrom Kulebom nebolo oficiálne potvrdené, je však vysoko pravdepodobné, že k nemu dôjde.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?