18. 04. 2021 13:16 | BRATISLAVA/TASR

Čo sa vlastne stalo vo Vrběticích? Za explóziou vraj stoja agenti s novičokom z kauzy Skripaľ

Tu je materiál približujúci tragické okamihy, ktoré sa odohrali v októbri a v decembri 2014 v neveľkej moravskej obci Vrbětice ležiacej v okrese Zlín.

Výbuch vo Vrběticích, štvrtok 16. októbra 2014.
Výbuch vo Vrběticích, štvrtok 16. októbra 2014. Foto: FOTO TASR - Mesto Valašské Klobouky

Česká vláda sa rozhodla v sobotu večer vyhostiť 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb. Vyhostenie súvisí s výbuchom muničných skladov vo Vrběticiach.

Tu je materiál približujúci tragické okamihy, ktoré sa odohrali v októbri a v decembri 2014 v neveľkej moravskej obci Vrbětice ležiacej v okrese Zlín.

K prvému výbuchu muničného skladu číslo 16, v ktorom sa nachádzalo 58 ton vojenského materiálu, vrátane munície a zbraní, došlo 16. októbra 2014. Vzápätí nasledovalo 355 neriadených explózií. Výbuch porozbíjal v širokom okolí okná a povyrážal dvere, pričom ľudia mohli pozorovať obrovský biely oblak.

Pozrite si reportáž TV Nova z októbra 2016

 

Tesne pred explóziou sa v areáli nachádzalo päť ľudí, trom sa podarilo ujsť - dvoch stála explózia život. Ich telesné pozostatky sa našli 21. novembra 2014.

Začiatkom decembra 2014 vybuchol v areáli ďalší sklad, tentoraz sklad číslo 12, v ktorom sa nachádzalo 98 ton vojenského materiálu. Aj po druhej explózii, ku ktorej došlo 3. decembra, sa až do polovice decembra ozývali z areálu slabé, neriadené explózie. Pyrotechnici sa preto mohli vrátiť do Vrbětic až 22. decembra 2014.

Bývalý vojenský sklad si prenajímala ostravská firma Imex Group, ktorá mala v skladoch uložený muničný materiál a zbrane.

Explózie zasiahli viac ako 1300 hektárov pôdy, z toho približne 340 priamo v areáli. V dôsledku výbuchov museli byť niekoľkokrát evakuovaní obyvatelia Vrbětic i okolitých dedín Vlachovice, Lipovej a Haluzice.

Rusi, ktorí sú podľa Británie podozriví z otravy ruského dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije v anglickom meste
Rusi, ktorí sú podľa Británie podozriví z otravy ruského dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije v anglickom meste Foto: TASR/AP
 

Začiatkom roku 2015 sa začalo sťahovanie munície a výbušnín, ktoré prebiehalo počas celého roka. Posledný kamión, z celkových vyše päťsto, odišiel z Vrbětic koncom decembra 2015. Následne sa v januári 2016 začalo čistenie od nevybuchnutej munície. Tá munícia, ktorá sa nedala zlikvidovať na mieste sa odvážala na zneškodnenie do vojenského priestoru Libava. Päť rokov po výbuchu - v októbri 2019 - našli pyrotechnici viac ako šesť tisíc kusov munície.

Vzhľadom na rozsah výbuchov, množstvo munície a jej rozmetanie v teréne nemal zásah obdobu v histórii českej polície a zložiek Integrovaného záchranného systému - bol ojedinelý nielen v Českej republike, ale aj v Európe.

Záchranné práce boli ukončené po šiestich rokoch - v októbri 2020. Výbuchy vo Vrběticiach vyšetruje polícia ako trestný čin všeobecného ohrozenia a na prípade pracuje špeciálny tím. Dosiaľ žiadne obvinenia nepadli.

V sobotu 17. apríla 2021 však český premiér Andrej Babiš na mimoriadnej tlačovej konferencii v Prahe oznámil, že podľa zistenia českých bezpečnostných zložiek existuje dôvodné podozrenie, že do výbuchov muničných skladov vo Vrběticiach boli zapojení príslušníci ruskej vojenskej rozviedky.

Česká polícia v tejto súvislosti vydala zatykač na dvoch ruských občanov. Podľa fotografií ide o rovnakých mužov, ktorí stáli za útokom novičokom na bývalého agenta Skripaľa v britskom Salisbury.

Podľa českej polície sa najprv preukazovali dvoma ruskými pasmi s menami Alexander Petrov a Ruslan Boshirov, následne pasom Moldavska na meno Nicolai Popa a pasom Tadžikistanu vydaným na meno Ruslan Tabarov, uviedol Denník N.

Minister zahraničných vecí Jan Hamáček to označil za teroristický čin a v reakcii naň oznámil, že Česká republika vyhostí 18 pracovníkov ruského veľvyslanectva v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?