24. 04. 2021 19:03 , článok bol aktualizovaný 25. 04. 2021 08:13 | WASHINGTON/TASR

Biden sa stal prvým americkým prezidentom, ktorý označil vyvražďovanie Arménov za genocídu

Išlo o vyvražďovanie asi 1,5 milióna Arménov Turkami v rokoch 1915 až 1918.

Americký prezident Joe Biden.
Americký prezident Joe Biden. Foto: TASR/AP/Andrew Harnik

Americký prezident Joe Biden v sobotu označil systematické vyvražďovanie približne 1,5 milióna etnických Arménov Turkami v rokoch 1915-18 za genocídu. Informovala o tom agentúra AFP.

„Pripomíname si životy všetkých, ktorí zomreli počas genocídy Arménov v období Osmanskej ríše, a zaväzujeme sa, že zabránime tomu, aby sa takáto krutosť niekedy opakovala," uviedol Biden vo vyhlásení.

Arméni na celom svete si 24. apríla pripomínajú začiatok masakrov, pri ktorých bolo - podľa arménskych zdrojov - zabitých až 1,5 milióna etnických Arménov. Biden sa stal prvým americkým prezidentom, ktorý vo vyhlásení pri príležitosti tohto výročia použil slovo "genocída", píše AFP.

Pred rokom, ešte ako kandidát na prezidenta, si Biden pripomenul 1,5 milióna arménskych mužov, žien a detí, ktorí prišli o život v posledných rokoch existencie Osmanskej ríše. Dodal, že podporí úsilie uznať tieto násilnosti ako genocídu.

Turecko obvinilo USA z pokusu o "prepísanie" histórie Arménov

Turecko v reakcii na Bidenove slová obvinilo Spojené štáty z pokusu prepísať dejiny a rázne odmietlo oficiálne uznať systematické vyvražďovanie približne 1,5 milióna etnických Arménov Turkami v rokoch 1915-18 za genocídu. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

"Slová nemôžu históriu zmeniť ani prerobiť," napísal turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu na Twitteri len krátko po tom, ako Biden oznámil svoje rozhodnutie uznať genocídu Arménov. "O svojej histórii sa nenecháme nikým poučovať," doplnil.

Podľa Čavušogla urobil Biden rozhodnutie "pod tlakom radikálnych arménskych kruhov a protitureckých skupín".

Biden oznámil svoje rozhodnutie deň vopred aj tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi, ktorý je spojencom v NATO. Erdogan sa posledných 18 rokov pri moci snažil odvrátiť toto rozhodnutie USA, ktoré podporujú Francúzsko, Nemecko, Kanada, Rusko a ďalšie krajiny vo svete.

Erdogan v odkaze arménskemu patriarchovi v Istanbule obvinil "tretie strany" z pokusu o spolitizovanie sto rokov starej diskusie.

"Nikto nemá úžitok z diskusií - ktoré by mali viesť historici -, ak ich politizujú tretie strany a ak sa stávajú nástrojom zasahovania do záležitostí našej krajiny," napísal Erdogan.

Prezident dodal zmierlivejšiu poznámku, že Turecko je "pripravené rozvíjať svoje vzťahy s Arménskom na základe dobrých susedských väzieb a vzájomnej úcty".

Arméni, podporovaní mnohými historikmi a vedcami, vyhlasujú, že v genocíde počas Osmanskej ríše v rokoch 1915 až 1918 bolo vyvraždených 1,5 milióna príslušníkov ich národa.

Turecko pripúšťa, že počas prvej svetovej vojny zahynuli veľké počty Turkov aj Arménov, ale dôrazne odmieta, že išlo o zámernú politiku genocídy.

Arménsky premiér Bidenovo vyjadrenie uvítal

Arménsky premiér Nikol Pašinjan ocenil vyhlásenie amerického prezidenta Joea Bidena, v ktorom označil systematické vyvražďovanie približne 1,5 milióna etnických Arménov Turkami v rokoch 1915-18 za genocídu. Informovala o tom agentúra AFP.

Pašinjan na Facebooku poďakoval Bidenovi "za silný krok smerom k spravodlivosti a historickej pravde, a za neoceniteľnú podporu pre potomkov obetí arménskej genocídy".
Oficiálne uznanie genocídy je "povzbudivým príkladom pre všetkých, ktorí chcú vybudovať spravodlivú a tolerantnú medzinárodnú spoločnosť", uviedol Pašinjan.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?