28. 04. 2021 16:25 | USA/jh

VIDEO: Americkí policajti zakľakli ďalšieho muža, ktorý po ich zákroku zomrel

Muž ich nijako neohrozoval a nebol agresívny.

Zatýkanie Maria Gonzaleza
Zatýkanie Maria Gonzaleza Foto: YouTube - repro. foto

Polícia v meste Alameda na juhu Kalifornie zverejnila video zo zákroku proti indisponovanému mužovi, ktorého strážca zákona pri zatýkaní zakľakol. Ten stratil vedomie, prestal dýchať a neskôr v nemocnici zomrel. Zábery z kamery na uniforme jedného zo zasahujúcich policajtov sa už šíria po internete.

Políciu do mestského parku zavolal okoloidúci, ktorému sa nezdal neznámy muž. Myslel si, že je pod vplyvom drog alebo alkoholu. Neskôr identifikovaný 26-ročný Mario Gonzalez nebol schopný vysvetliť, čo v parku robí. Nevedel preukázať ani svoju totožnosť. Pôsobil dezorientovane, ale nebol nebezpečný, ozbrojený ani agresívny.


„Postaráme sa o vás," tvrdil jeden z troch policajtov. Maria viedli k autu, kde sa ho pokúsili spútať. Mladý muž sa bránil a skončil na zemi tvárou k zemi. Policajti ho zaťažili vlastnou váhou, jeden z nich mu kľačal zozadu na chrbte blízko hlavy.

Mario začal kričať a neskôr lapať po dychu. Keď po niekoľkých minútach viditeľne zoslabol, až vtedy z neho policajti zliezli a pretočili ho na chrbát. Vtedy zistili, že Mario stratil vedomie a prestal dýchať. Zatýkanie sa tak zmenilo na oživovanie.

Na miesto dorazili aj záchranári, ktorí pokračovali v masáži srdca. Aj napriek ich snahe zachrániť ho Mario zomrel. Jeho rodina je v šoku a tvrdí, že policajti sú zodpovední za jeho smrť. „Policajti zabili môjho brata rovnakým spôsobom ako Georgeho Floyda," uviedol Gerardo Gonzalez.

Mario bol otcom 4-ročného chlapca. Tomu teraz nevie jeho stará mama Edith Gonzalezová vysvetliť, ako vlastne zomrel.

Vedenie polície všetkých troch policajtov poslalo na nútenú dovolenku, kým sa celý prípad nevyšetrí, uviedol portál nbcbayarea.com.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?