05. 05. 2021 09:37 | BAMAKO/TASR

Extrémne zriedkavý prípad: Žena porodila v Maroku devätorčatá, všetky deti sú zdravé

Pôvodne sa očakávalo, že čaká sedmorčatá.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/Art_Photo

Žena z afrického štátu Mali porodila v utorok v Maroku devätorčatá a všetkým bábätkám sa "darí dobre", informovala malijská vláda. Marocké úrady však ešte správu nepotvrdili. Išlo by o extrémne zriedkavý prípad, uviedla tlačová agentúra AFP.

Malijská vláda previezla letecky 25-ročnú Halimu Cisseovú, ženu zo severu chudobného západoafrického štátu, do Maroka 30. marca, aby tam dostala lepšiu lekársku starostlivosť.

Pôvodne sa očakávalo, že žena čaká sedmorčatá. Prípady žien, ktoré úspešne v riadnom termíne porodia sedmorčatá, sú zriedkavé - a devätorčatá sú ešte zriedkavejšie.

Hovorca marockého ministerstva zdravotníctva Rašíd Kúdharí uviedol, že nemá žiadne informácie o takomto početnom pôrode v niektorej z marockých nemocníc. Malijské ministerstvo zdravotníctva však vo vyhlásení napísalo, že Cisseová porodila cisárskym rezom päť dievčat a štyroch chlapcov.

„Matke a bábätkám sa zatiaľ darí dobre,” povedala pre AFP malijská ministerka zdravotníctva Fanta Sibyová. Dodala, že ju o tom informoval malijský lekár, ktorý sprevádza Cisseovú v Maroku.

Domov sa majú vrátiť do niekoľkých týždňov, doplnila ministerka. Lekári sa obávali o Cisseovej zdravie a aj toho, či majú bábätká šancu na prežitie. Malijské ministerstvo vo vyhlásení uviedlo, že vyšetrenia ultrazvukom vykonané v Mali aj v Maroku ukazovali, že Cisseová čaká sedem detí.

Sibyová zablahoželala "lekárskym tímom v Mali a Maroku, ktorých profesionalita je zdrojom šťastného konca tohto tehotenstva".

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?