05. 05. 2021 13:57 | TEHERÁN/kc, TASR

VIDEO: Iránska štátna televízia odvysielala zábery fiktívneho útoku na Washington

Provokácia prišla v čase, keď Irán rokuje so svetovými mocnosťami o obnovení jadrovej dohody.

Útok na Kapitol v propagandistickom videu iránskej televízie.
Útok na Kapitol v propagandistickom videu iránskej televízie. Foto: Twitter/ Kasra Arabi

Iránska štátna televízia v nedeľu odvysielala propagandistické video namierené proti Spojeným štátom. Na záberoch, ktoré pustili do éteru krátko pred príhovorom najvyššieho vodcu ajatolláha Alího Chameneího, ukázali aj fiktívny útok Iránskych revolučných gárd na budovu washingtonského Kapitolu.

Provokácia prišla v čase, keď Irán rokuje so svetovými mocnosťami o obnovení jadrovej dohody z roku 2015. Irán a USA neudržiavajú diplomatické vzťahy od roku 1980 a vzájomné napätie sa ešte viac vyostrilo v období vlády Donalda Trumpa, keď po útoku dronu zomrel Kásim Sulejmání, veliteľ špeciálnych jednotiek Kuds Iránskych revolučných gárd.

Irán v pondelok poprel správy médií o uzavretí dohody o výmene väzňov so Spojenými štátmi,  Iránska štátna televízia v nedeľu uverejnila správy o uzavretí dohody medzi Iránom a USA o výmene väzňov s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z prostredia vlády v Teheráne.

„Američania súhlasili, že zaplatia sedem miliárd dolárov (5,8 miliardy eur) a vymenia štyroch Iráncov, ktorí obchádzali sankcie, za štyroch amerických špiónov, ktorí si odpykali časť svojich trestov,” uviedla televízia.

Hovorca ministerstva zahraničných vecí Saíd Chatíbzáde povedal, že „tieto informácie sa nepotvrdzujú”. Washington ich poprel už v nedeľu.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?