11. 05. 2021 09:39 , článok bol aktualizovaný 11. 05. 2021 15:31 | MOSKVA/TASR, Tvnoviny

Krvavý útok na škole v Rusku: Po streľbe zomrelo sedem detí, jeden učiteľ a ďalšia žena

Strelca, 19-ročného mladíka, zadržali. Mal sa sám vzdať.

Streľba na škole v ruskom Kazani
Streľba na škole v ruskom Kazani Foto: Profimedia

Životy 9 ľudí si v utorok vyžiadala streľba v jednej zo stredných škôl v ruskom meste Kazaň, informovala agentúra RIA Novosti. Podľa nej o život prišli najmä deti z ôsmeho ročníka, jeden učiteľ a napokon aj ďalšia žena. Počty obetí sa neustále líšili, no podľa najnovších informácií ide práve o deväť ľudí.

Spravodajské agentúry aj médiá pôvodne uvádzali dvoch útočníkov. Hovorkyňa prezidenta Tatárskej republiky Lilija Galimovová ale nakoniec informovala, že útočník konal sám. Novinárom pritom povedala, že informácie o údajných dvoch páchateľoch neodrážajú skutočnú situáciu a označila ich za "nepravdivé".

Útočníka, 19-ročného mladíka, polícia zadržala. Zadržaný páchateľ Iľnaz Gaľaviev už nebol žiakom strednej školy. Študoval na vysokej škole, odkiaľ ho mali vylúčiť. Polícii sa mal vzdať.

Informácie o druhom útočníkovi oficiálne úrady nepotvrdili. Ruské médiá najskôr informovali, že druhého mladíka polícia zastrelila v priestoroch budovy školy.

 

Agentúra TASS dodala, že po incidente v škole č. 175 bola posilnená bezpečnosť vo všetkých školách v meste. V čase útoku bolo v škole 714 detí, asi 70 zamestnancov, z toho 52 učiteľov.

Ďalších 21 ľudí utrpelo zranenia, 16 z nich skončilo v nemocnici. Študentov z budovy školy evakuovali. Podľa svedkov niektorí vyskakovali z okien, čo dokazujú aj videá šíriace sa po sociálnych sieťach.

Ako píše ruský portál gazeta.ru, dvaja tínedžeri zomreli po skoku z okna z tretieho poschodia.

Na miesto tragédie prišiel prezident Tartastanu Rustam Minnichanov. V celom meste sa zajtra (12. mája) preruší vyučovanie na všetkých školách. Ako uviedol prezident, nasledujúce dni skontrolujú všetky vzdelávacie inštitúcie republiky.

Reakcia Vladimira Putina

Ruský prezident Vladimir Putin nariadil v utorok preskúmať legislatívu týkajúcu sa držby zbraní.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že Putin vydal príkaz na bezodkladné vypracovanie nového ustanovenia týkajúceho sa typov zbraní, aké môžu byť v rukách civilistov, a to s prihliadnutím na zbraň, aká bola použitá pri utorňajšej streľbe, píše agentúra AFP.

Putin kondoloval pozostalým po obetiach a príslušným úradom nariadil, aby všetkým zasiahnutým poskytli lekársku a psychologickú pomoc.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?