14. 05. 2021 11:25 | DUBROVNÍK/rd

Chorvátsko zaplavil agresívny invazívny krab. Ohrozuje tradičný pokrm

Tento druh sa na Jadrane prvýkrát objavil v roku 2006.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/Brittany Mason

Prakticky desaťročia si turisti v reštauráciách na juhu Chorvátska pochutnávali na úhoroch z rieky Neretva, teraz však tento tradičný miestny pokrm ohrozujú invazívne druhy krabov z Atlantického oceána. Píše Reuters.

V delte rieky ich spozorovali začiatkom tohto storočia, počas len pár rokov následne kraby zaplavili oblasť, kde skôr dominovali práve úhory.

Ich populácia postupne klesala pre rozširovanie poľnohospodárstva, zdá sa však, že jej krab modrý zasadil veľkú, ak nie poslednú ranu. Kým pred 50 rokmi miestni rybári ročne ulovili asi 150 ton úhorov, momentálne to je zhruba len desať.

„Majitelia reštaurácií nemajú o kraby žiadny záujem, chcú sa držať tradičnej ponuky úhorov a žiab. Na export je množstvo modrých krabov príliš malé. Možno ich ponúkať len hosťom v v luxusných hoteloch v letoviskách ako Dubrovník či Split,“ uviedol expert Branko Glamužina z univerzity v Dubrovníku.

Tento druh kraba modrého sa na Jadrane prvýkrát objavil v roku 2006. Dostal sa tam zrejme s loďami, ktoré kotvia v miestnych prístavoch, dokáže sa totiž ukrývať a prežiť v ich balastných nádržiach.

Je možné, že sa sem dostával aj skôr, nedokázal však v miestnych vodách prežiť. „Otepľovanie klímy vytvorilo podmienky pre prítomnosť exotických druhov v miestach, kde ešte pred niekoľkými rokmi neboli, najmä teplota,“ uvádzajú albánski vedci, ktorí tiež musia bojovať s inváziou krabov.

Kraby sa šíria veľmi rýchlo vďaka tomu, že pri vhodných podmienkach majú schopnosť sa nesmierne rýchlo množiť. Jedna samica totiž môže mať až milión vajíčok.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?