17. 05. 2021 15:53 | RALEIGH/kc

Milión za každý rok vo väzení. Bratia, ktorých neprávom odsúdili za vraždu, sa dočkali odškodného

Policajti mali zneužiť fakt, že obaja mali nízke IQ a donútili ich sa priznať k činu, ktorý nespáchali.

Na archívnej snímke z roku 2014 nevlastní bratia Leon Brown a Henry McCollum sa objímajú po prepustení z väzenia.
Na archívnej snímke z roku 2014 nevlastní bratia Leon Brown a Henry McCollum sa objímajú po prepustení z väzenia. Foto: Profimedia.sk

Dvaja nevlastní bratia zo Severnej Karolíny, ktorí boli neprávom odsúdení, dostanú odškodné vo výške 75 miliónov dolárov (62 miliónov eur).

Henry McCollum a Leon Brown strávili vo väzení 31 rokov za čin, ktorý nespáchali. Odsúdení boli ešte v roku 1983 za znásilnenie a vraždu 11-ročného dievčaťa. Osmečlenná porota rozhodla, že každý z bratov dostane odškodné vo výške 31 miliónov dolárov - teda milión za každý rok strávený vo väzení, informuje portál The Guardian.

Nevlastní bratia bojujú na súde za svoje práva už od roku 2015. Prepustili ich ešte v roku 2014, keď ich súd uznal za nevinných na základe DNA analýzy. Ukázalo sa, že vyšetrovatelia prípadu urobili chyby a ignorovali niektoré dôkazy. McCollum mal v čase obvinenia 19 rokov a Brown iba 15. Policajti mali zneužiť fakt, že obaja mali nízke IQ a donútili ich sa priznať k činu, ktorý nespáchali. Neskôr sa ukázalo, že dievčatko má na svedomí iný muž, ktorý už spáchal vraždu aj predtým.


Zdroj: YouTube/ CBS Evening News

Bratia boli napokon odsúdení na trest smrti. McCollum strávil v cele pre väzňov odsúdených na smrť 31 rokov. Stal sa tak rekordérom Severnej Karolíny. Mladší Brown uspel s odvolaním a trest mu zmenili na doživotie.

Toto bola prvá porota, ktorá mala možnosť posúdiť všetky dôkazy - vrátane tých, ktoré boli protizákonne ignorované a dokázali nevinu Henryho a Leona. Obidvaja boli preukázateľne poškodení a urobili všetko v medziach zákona, aby to bolo aj s tak veľkým odstupom času napravené," uviedol po verdikte súdu obhajca Elliot Abrams.

Pod paľbou sa ocitli aj bývalí agenti SBI Leroy Allen a Kenneth Snead, ktorí sa podieľali na vyšetrovaní prípadu aj zatknutí dvoch nevinných mužov. Allen už však medzitým odišiel z polície na dôchodok a Snead zomrel v roku 2019. Ich obhajca sa snažil spochybniť nevinu oslobodených bratov, no keďže o tom už súd rozhodol v roku 2015, táto stratégia bola dopredu odsúdená na neúspech. Sudca Terrence Boyle jeho snahu zm ietol zo stola.

Bratia strávili vo väzení najlepšie roky života, a aj keď sú šťastní, že už to majú za sebou, zhodujú sa, že stratený čas im nevynahradia žiadne peniaze.Obaja utrpeli nenapraviteľnú traumu a psychickú ujmu.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?