17. 05. 2021 17:00 | MADRID/TV Markíza

Európske letoviská ožívajú. Pozrite sa, kde už boli cez víkend plné pláže

Každá európska krajina má nateraz iné pravidlá.

Španielská Malaga tento víkend
Španielská Malaga tento víkend Foto: TV Markíza

Európske letoviská sa otvárajú turistom. Po Grécku už aj Portugalci a Taliani. V Španielsku boli už cez víkend pláže plné, akoby žiadna pandémia ani nebola.

Epidemická situácia v Španielsku sa zlepšila a vláda zrušila núdzový stav. Zatiaľ sa tam kúpu iba domáci. Turisti zo štátov Európskej únie sa k nim môžu pridať od dvadsiateho mája, ostatní až v júni. Španieli si dovtedy dali za cieľ zaočkovať čo najviac ľudí - aspoň prvú dávku vakcíny dostalo už 32 percent tamojšej populácie, čo je o 6 percent viac ako u nás.

Na rozdiel od Španielska v Portugalsku sa pred pár hodinami letná turistická sezóna oficiálne začala. Vláda otvorila hranice pre cudzincov z únie a vybraných krajín. V tejto chvíli už smerujú na portugalské pobrežie tisíce Britov. Všetci sa musia preukázať čerstvým PCR testom s negatívnym výsledkom. Portugalsko momentálne patrí medzi krajiny s najmenším výskytom COVID-u v Európe. Aj preto si ho mnohí turisti vybrali za miesto svojej prvej popandemickej dovolenky.

Sľubne sa sezóna sa rozbieha aj v Taliansku. Turisti z Európskej únie, čiže aj Slováci, po novom už po príchode nemusia zostať v karanténe. Povinnosťou zostáva preukázať sa negatívnym PCR testom starým maximálne dva dni. V Benátkach už premávajú gondoly a tie obchody a reštaurácie, ktoré neskrachovali, opäť vítajú návštevníkov.

Stále platí, že každá európska krajina má nateraz iné pravidlá. Na oficiálnych vládnych stránkach Taliani či Španieli píšu, že už v júni plánujú fungovať na základe jednotných európskych digitálnych COVID certifikátov, ktorých podobu stále nepoznáme.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?