19. 05. 2021 15:30 | RAMALLÁH/TASR

Palestínsky prezident obvinil Izrael z vojnových zločinov a štátom organizovaného terorizmu

Izrael tvrdí, že útočí iba na ciele teroristov a že vynakladá maximálne úsilie, aby zabránil civilným obetiam.

Na archívnej snímke z 22. januára 2020 palestínsky prezident Mahmúd Abbás hovorí v Rammaláhu.
Na archívnej snímke z 22. januára 2020 palestínsky prezident Mahmúd Abbás hovorí v Rammaláhu. Foto: TASR/AP/Majdi Mohammed

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás v stredu vyhlásil, že Izrael pácha v pásme Gaze „organizovaný štátny terorizmus a vojnové zločiny“, ktoré sú podľa medzinárodného práva trestné. Izrael obvinenia z vojnových zločinov odmieta a zdôrazňuje, že útočí len na ciele Hamasu a ďalších militantných skupín.

Abbás v televíznom prejave uviedol, že Palestínčania „nebudú váhať stíhať tých, ktorí páchajú takéto trestné činy pred medzinárodnými súdmi“. Palestínsky prezident obvinil Izrael z „brutálnych útokov na civilné obyvateľstvo a úmyselného bombardovania domov“, informovala agentúra AP.

Izrael tvrdí, že útočí iba na ciele teroristov a že vynakladá maximálne úsilie, aby zabránil civilným obetiam. Hamas a ďalšie militantné skupiny podľa izraelskej armády často umiestňujú svoje vojenské objekty do civilných budov.

Palestínski militanti ostreľujú raketami Izrael už deviaty deň. Izraelská armáda reaguje leteckými a delostreleckými útokmi na ciele v pásme Gazy. Podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva prišlo v Gaze o život najmenej 217 ľudí, z toho viac než štvrtinu tvoria maloletí.

Podľa informácií izraelskej armády zahynulo viac než 160 militantov; značná časť palestínskych obetí prišla podľa nej o život, keď rakety odpálené militantmi dopadli ešte v samotnom pásme Gazy.

Abbás je šéfom medzinárodne podporovanej palestínskej samosprávy, ktorá kontroluje niektoré časti Izraelom okupovaného Západného brehu Jordánu. V pásme Gazy od roku 2007 vládne militatné islamistické hnutie Hamas.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?