25. 05. 2021 16:45 | WASHINGTON/TASR

Očakávaný summit sa blíži: Oznámili termín a dejisko prvého stretnutia Bidena s Putinom

Cesta do Ženevy bude zároveň prvou Putinovou zahraničnou návštevou od januára 2020, keď vycestoval do Izraela a na palestínske územia.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: file TASR/AP Photo/Alexander Zemlianichenko

Prvé stretnutie amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského náprotivka Vladimira Putina sa uskutoční 16. júna vo švajčiarskej Ženeve. Oznámil to v utorok Biely dom, informovala agentúra AFP.

„Lídri budú rokovať o celom rade naliehavých otázok, pretože sa snažíme obnoviť predvídateľnosť a stabilitu vzťahov medzi USA a Ruskom,“ uviedla hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová.

Podľa agentúry TASS termín a miesto summitu potvrdil v utorok aj Kremeľ. „V súlade s dosiahnutou dohodou bude ruský prezident Vladimir Putin 16. júna rokovať v Ženeve s americkým prezidentom Joeom Bidenom,“ uviedla tlačová služba Kremľa.

TASS poznamenal, že to bude prvé stretnutie Putina a Bidena od inaugurácie prezidenta USA. Cesta do Ženevy bude zároveň prvou Putinovou zahraničnou návštevou od januára 2020, keď vycestoval do Izraela a na palestínske územia.

Biden začiatkom mája vyjadril očakávanie, že jeho schôdzka s Putinom by sa mohla konať v júni počas jeho cesty do Európy, kde sa zúčastní na summitoch NATO a združenia siedmich priemyselne najvyspelejších krajín (G7). Vrcholná schôdzka G7 sa uskutoční od 11. do 13. júna v Británii a stretnutie lídrov NATO 14. júna v Bruseli. Bude to prvá zahraničná cesta súčasného amerického prezidenta.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?