26. 05. 2021 06:18 | VIEDEŇ/TASR

Irán a svetové mocnosti vo Viedni začali piate kolo rokovaní o jadrovej dohode

Rezolúcia je vraj na dohľad.

Iránska vlajka.
Iránska vlajka. Foto: TASR/AP

Svetové mocnosti a Irán začali v utorok vo Viedni piate kolo rokovaní, ktorých cieľom je zachrániť jadrovú dohodu z roku 2015. Informovala o tom agentúra AP. Michail Uľjanov, ruský diplomat a stály predstaviteľ Ruska pre medzinárodné organizácie vo Viedni, po utorkových rokovaniach povedal, že rezolúcia je na "dohľad" a piate kolo rokovaní označil za "pravdepodobne posledné", píše AP.

Účastníci podľa neho vyjadrili pripravenosť urobiť všetko, čo je v ich silách, aby rozhovory čím skôr úspešne ukončili. Iránsky delegát podľa AP takisto vyjadril presvedčenie, že piate kolo rozhovorov bude posledné. Dodal však, že je ešte stále potrebné vyriešiť dôležité záležitosti.

Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA podpísali v roku 2015 s Iránom tzv. jadrovú dohodu - známu aj pod názvom Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA) -, ktorá zaviazala Teherán, aby výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií výrazne obmedzil svoje jadrové kapacity.

Bývalý americký prezident Donald Trump svoju krajinu z tejto dohody vyňal v roku 2018. Rokovania vo Viedni majú za cieľ dosiahnuť návrat USA k dohode, píše AP. Nový americký prezident Joe Biden prisľúbil, že USA sa k dohode vrátia pod podmienkou, že Irán najskôr začne znovu rešpektovať záväzky, od ktorých upustil po Trumpovom rozhodnutí. Teherán však tvrdí, že prvý krok musia naopak urobiť USA, a to v podobe zrušenia všetkých sankcií.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?