15. 06. 2021 14:00 | MOSKVA/TASR

Putin a Biden sa spoločne nepostavia pred novinárov po summite

Informáciu potvrdil hovorca Kremeľa.

Vladimír Putin a Joe Biden.
Vladimír Putin a Joe Biden. Foto: koláž TVNOVINY.sk/ TASR

Už sa nevedú rozhovory s americkou stranou o možnej spoločnej tlačovej konferencii ruského prezidenta Vladimira Putina a amerického lídra Joea Bidena po ich summite v Ženeve, oznámil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Citovala ho ruská štátna tlačová agentúra TASS.

„V tejto veci je jasný záver: americká strana si neželá spoločne usporiadať tlačovú konferenciu," uviedol hovorca ruského prezidenta a reagoval tak na otázku, či ešte pokračuje diskusia o zorganizovaní stretnutia oboch lídrov s novinármi vo švajčiarskej Ženeve.

„A počuli sme vyhlásenia pána Bidena, že dá prednosť samostatnému vystúpeniu pred médiami. Z toho dôvodu, ako sme sa už vyjadrili, sa s médiami stretne prezident Putin. Bude to otvorený, podrobný a úprimný rozhovor s novinármi," doplnil hovorca Kremľa.

 

Biden: Budem čeliť ťažkému súperovi, je bystrý i tvrdý

Stretnutie prezidentov sa uskutoční v stredu (16. 6.) popoludní v Ženeve. Biden naznačil svoje odhodlanie zaujať pevný postoj so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. Sľúbil, že vytýči "červené čiary". Podľa agentúry AFP sa takto vyjadril po skončení pondelňajšieho summitu šéfov štátov a vlád NATO v Bruseli.

Biden uznal, že v stredu bude vo švajčiarskej Ženeve čeliť ťažkému súperovi. „Je bystrý, je tvrdý a zistil som, že je, ako sa hovorí, dôstojným protivníkom," povedal na adresu Putina.

Villa la Grange, kde sa uskutoční stretnutie prezidentov Joe Bidena a Vladimíra Putina.
Villa la Grange, kde sa uskutoční stretnutie prezidentov Joe Bidena a Vladimíra Putina. Foto: TASR/AP
 

„Nehľadám konflikt s Ruskom, ale budeme reagovať, ak bude Rusko pokračovať v škodlivých činnostiach," uviedol. Zdôraznil, že v otázkach, na ktorých sa Washington a Moskva nedohodnú, "vyjasní, aké sú červené čiary". Jednou z nich je "zvrchovanosť a územná celistvosť Ukrajiny".

Biden sľúbil, že čeliac „agresívnym akciám" Ruska "uvedieme Ukrajinu do pozície, v ktorej si bude môcť udržať svoju fyzickú bezpečnosť".

V súvislosti s tlakom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Biden presadil prijatie Ukrajiny do NATO, americký prezident uviedol, že je to naďalej podmienené prijatím demokratických reforiem a bojom proti korupcii na Ukrajine.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?