16. 06. 2021 09:47 | NAÍ DILLÍ/TASR

Jedna z najznámejších pamiatok sveta je opäť prístupná pre turistov

Tádž Mahal otvorili po dvoch mesiacoch.

Tádž Mahal otvorili po dvoch mesiacoch.
Tádž Mahal otvorili po dvoch mesiacoch. Foto: TASR/AP
V Indii od stredy opätovne sprístupnili významnú kultúrnu pamiatku Tádž Mahal pri meste Ágra v štáte Uttarpradéš na severe krajiny. Tá bola v dôsledku nárastu nových prípadov nákazy koronavírusom od apríla uzavretá. Informovala o tom agentúra AP.

Tádž Mahal bude môcť denne navštíviť najviac 650 turistov. Vstupenky sa predávajú iba cez internet. Pri tomto monumentálnom pomníku budú platiť určité obmedzenia, napríklad povinné nosenie rúška, meranie teploty návštevníkov a udržiavanie bezpečného fyzického odstupu.

Mauzóleum Tádž Mahal je lokalitou Svetového dedičstva UNESCO. Mauzóleum na južnom brehu rieky Jamuna pri meste Ágra dal v roku 1632 postaviť mogulský cisár Šáhdžahán pre svoju obľúbenú manželku Mumtáz Mahal, ktorá zomrela pri pôrode.

Indické ministerstvo zdravotníctva hlásilo za posledných 24 hodín 62 224 nových prípadov nákazy koronavírusom. V apríli - počas vrcholiacej druhej vlny pandémie - evidovali v krajine denne vyše 400 000 nakazených.

Počet obetí pandémie v Indii stúpol o 2542 osôb, celkovo tam koronavírusu podľahlo už 379 573 ľudí. Od vypuknutia nákazy sa v tejto krajine infikovalo celkovo už vyše 29 miliónov osôb.

V hlavnom meste Naí Dillí úrady tento týždeň znovu otvárajú obchody, obchodné centrá a reštaurácie. Obmedzenia v dôsledku poklesu nových infikovaných zmiernili aj vo veľkomestách Bombaj, Bengalúru a Čennaj.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?