23. 06. 2021 22:00 | MOSKVA/TASR

V Moskve zaznamenali teplotný rekord, namerali najvyššiu teplotu za 120 rokov

Stúpajúce teploty prispievajú k zničujúcim záplavám a lesným požiarom.

Horúčava v Moskve
Horúčava v Moskve Foto: TASR/AP

V Moskve v stredu zaznamenali teplotný rekord za mesiac jún, keď v meste namerali 38,8 stupňa Celzia. Ide o najvyššiu dennú teplotu nameranú v meste v júni za 120 rokov, informovali agentúra TASS a portál Meduza.io.

„Medzi 14.00 h a 15.00 h dosiahla teplota 34,8 stupňa, čo znamená, že bol stanovený nový júnový rekord," uviedol riaditeľ Hydrometeorologického centra Ruskej federácie Roman Viľfand.

Podľa Viľfanda bol predchádzajúci rekord zaznamenaný 21. júna 1901, teda pred 120 rokmi, keď v Moskve namerali 34,7 stupňa Celzia.

Moskvu tento týždeň postihla historická vlna horúčav. Stúpajúce teploty prispievajú k zničujúcim záplavám a lesným požiarom, ktoré za uplynulých niekoľko rokov pravidelne zasahujú Sibír. Stúpajúce teploty tiež prispievajú k topeniu ruského permafrostu, večne zamrznutej pôdy, ktorá pokrýva zhruba dve tretiny rozsiahleho územia krajiny.

Rusko bude mať z klimatických zmien aj úžitok. Miznutie ľadovej pokrývky na ruskej arktickej námornej trase v Severnom mori umožní predĺženie obdobia tranzitu.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?