10. 07. 2021 21:25 | MIAMI/TASR

Z trosiek zrútenej budovy na Floride vytiahli už 86 tiel

Doposiaľ sa podarilo identifikovať 62 mŕtvych, zatiaľ čo 43 ľudí stále zostáva nezvestných.

Nádeje na záchranu ľudí zo zrútenej budovy na Floride slabnú.
Nádeje na záchranu ľudí zo zrútenej budovy na Floride slabnú. Foto: TASR/AP Photo/Gerald Herbert

Členovia pátracích tímov vytiahli z trosiek zrúteného bytového domu v americkom štáte Florida ďalších sedem mŕtvych tiel, čím sa celkový počet obetí tragédie zvýšil na minimálne 86. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na miestne úrady.

Doposiaľ sa podarilo identifikovať 62 mŕtvych, zatiaľ čo 43 ľudí stále zostáva nezvestných, uviedla starostka okresu Miami-Dade Danielle Levinová Cavová. Vyšetrovatelia stále overujú, či boli nezvestní zo zoznamu nájomníkov naozaj v budove, keď sa zrútila.

Veľká časť 12-podlažnej obytnej budovy Champlain Towers South v Surfside, asi 6000-tisícovom prímorskom meste na severnom okraji Miami Beach, sa zrútila počas noci 24. júna, keď jej obyvatelia ešte spali. V deň zrútenia sa podarilo zachrániť minimálne 35 ľudí, ale odvtedy už v troskách nenašli nikoho živého.

Úrady oznámili v stredu ukončenie záchrannej časti operácie, pretože dospeli k záveru, že už nie je nádej nájsť v troskách niekoho, kto mohol prežiť. Zaviazali sa však pokračovať v pátraní po obetiach dovtedy, kým sa nenájdu pozostatky všetkých nezvestných.

Pátracie práce stále prebiehajú 24 hodín denne a nie je jasné dokedy potrvajú. Minulú nedeľu vykonali demoláciu nestabilnej, stále stojacej časti budovy, ktorá ohrozovala bezpečnosť záchranárov. Odvtedy sa tempo prehľadávania trosiek zrýchlilo a počet potvrdených obetí začal výraznejšie rásť.

Príčiny zrútenia časti bytového komplexu ležiaceho v blízkosti mora sa stále vyšetrujú. Správa statikov z októbra 2018, ktorú zverejnili tamojšie úrady, hovorí o závažných poškodeniach statiky pod bazénom a o "horšej kvalite betónu" v podzemnej garáži. V apríli tohto roka obyvateľom oznámili, že škody na 40-ročnej budove sa "zrýchľujú", a čoskoro sa mali začať opravy.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?