18. 07. 2021 15:44 | VATIKÁN/TASR

Pápež sa modlil za postihnutých záplavami, nemecká kancelárka Angela Merkelová im sľúbila pomoc

František viedol modlitbu Anjel Pána a požehnal veriacich z okna svojej pracovne v Apoštolskom paláci po prvý raz od operácie hrubého čreva.

Pápež František.
Pápež František. Foto: AP Photo/Gregorio Borgia

Pápež František v nedeľu uviedol, že sa modlí za ľudí v Nemecku, Belgicku a Holandsku, ktorých v uplynulých dňoch postihli vážne záplavy s viac ako 180 obeťami na životoch. Informovala o tom agentúra DPA.

"Nech Pán prijme zosnulých a uteší ich rodiny. Nech podporí úsilie všetkých, ktorí sa snažia pomôcť tým, ktorí utrpeli vážne škody," povedal pápež pred stovkami veriacich na vatikánskom Námestí svätého Petra.

František viedol modlitbu Anjel Pána a požehnal veriacich z okna svojej pracovne v Apoštolskom paláci po prvý raz od operácie hrubého čreva, ktorú podstúpil pred dvoma týždňami. Minulú nedeľu pozdravil veriacich z balkóna Univerzitnej nemocnice Agostina Gemelliho v Ríme, v ktorej sa zotavoval po zákroku.

Pri nedeľňajšom vystúpení 84-ročný František pôsobil veselo, počas 14 minút príhovoru sa však v jednom bode zdalo, že sa mu ťažšie dýcha, uviedla agentúra AP.

V príhovore vyjadril tiež svoju blízkosť ľuďom na Kube. Podľa vlastných slov myslí najmä na rodiny, ktoré trpia najviac, a prosí Pána, aby im budovať v pokoji a solidarite spravodlivejšiu spoločnosť. Zmienil sa aj o situácii v Juhoafrickej republike, kde násilnosti v uplynulom týždni ešte zhoršili situáciu ľudí, ktorí už trpia ekonomickými a zdravotnými problémami v dôsledku pandémie, informoval spravodajský portál Vatican News.

František nemá okrem príhovoru k veriacim na túto nedeľu naplánované po zvyšok júla žiadne verejné vystúpenia. Už pred operáciou Vatikán oznámil, že počas tohto mesiaca sa nebudú konať stredajšie týždenné generálne audiencie.

Pápež tak bude mať niekoľko ďalších týždňov na zotavenie predtým, než v septembri začne opäť cestovať. V polovici septembra navštívi Maďarsko a Slovensko, následne nakrátko zavíta do škótskeho Glasgowu, kde sa v novembri plánuje zúčastniť na klimatickej konferencii COP 26.

Merkelová im sľúbila pomoc

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v nedeľu počas návštevy oblastí postihnutých záplavami prisľúbila rýchlu pomoc zo strany nemeckej vlády. Informovala o tom agentúra DPA.

„Stojíme pri vás, krajinská aj spolková vláda,“ povedala Merkelová v okrese Ahrweiler v spolkovej krajine Porýnie-Falcko, ktorý bol záplavami najviac zasiahnutý.

Merkelová podľa svojich slov pricestovala, aby získala skutočný obraz o situácii.

Obraz škôd označila za "surreálny". „Je to hrozné, takmer môžem povedať, že nemčina nepozná slov pre toto spustošenie. To, čo som tu však mohla vidieť, je tiež neuveriteľne upokojujúce - ako ľudia držia spolu, ako si pomáhajú, aká je tu solidarita,“ povedala Merkelová v meste Adenau.

Kancelárku počas návštevy sprevádzala krajinská premiérka Porýnia-Falcka Malu Dreyerová.

Spolková a krajinská vláda budú podľa Merkelovej slov spolupracovať s cieľom dať situáciu postupne do poriadku.

V okrese Ahrweiler doposiaľ hlásili 110 obetí na životoch a 670 zranených. V spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko v dôsledku povodní zomrelo najmenej 46 osôb. Nemecká vláda sa v stredu 21. júla dohodne na programe v súvislosti s rýchlou pomocou, strednodobými cieľmi a obnovou infraštruktúry, píše DPA.

Nemecko je podľa Merkelovej pripravené čeliť ničivej sile prírody. Vyžaduje si to podľa nej postup, ktorý prírode a klíme venuje väčšiu pozornosť.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?