19. 07. 2021 13:30 , článok bol aktualizovaný 19. 07. 2021 14:21 | BERLÍN/jh

Pri záplavách v Nemecku zažila rodina 12 hodín strachu: Na záchranu čakali na streche zatopeného domu

Záchranári mali plné ruky práce a žiadny vrtuľník nebol voľný.

Pri silných záplavách v Nemecku zasahovali záchranári s vrtuľníkom
Pri silných záplavách v Nemecku zasahovali záchranári s vrtuľníkom Foto: Profimedia

Hrozivé záplavy, ktoré postihli západnú Európu, si dodnes vyžiadali najmenej 191 obetí. Len v Nemecku podľa denníka Bild zahynulo 160 ľudí. Úrady hlásia, že bilancia obetí sa ešte môže zvýšiť, nakoľko je v nemocniciach množstvo ľudí vo vážnom stave a situácia je ešte neprehľadná.

Silné dažde a záplavy zasiahli v uplynulých dňoch okrem Nemecka aj Belgicko, kde v pondelok stúpol počet obetí na 31, no tiež Holandsko, Francúzsko, Švajčiarsko či Luxembursko.

Nemecko postihli hrozivé záplavy
Nemecko postihli hrozivé záplavy Foto: TASR/AP
 

Mnohé rodiny prišli úplne o všetko. O hodinách hrôzy teraz hovorí aj Edith Reinerová (62) z nemeckého mesta Waxweiler. Prívalové dažde zdvihli hladiny dvoch riek pretekajúcich mestom a voda uväznila rodiny vo svojich domovoch. Silný prúd vody strhol most a k mnohým sa záchranári nedokázali dostať ani na člnoch. Edith odmietala podľa portálu blesk.cz opustiť svoj dom kvôli svojej matke (92) pripútanej na lôžku.


Po Edith s rodinou poslali čln, ale ten nedokázal bojovať so silným prúdom. Neskôr požiadali o záchranársky vrtuľník, ktorý však práve nebol k dispozícii, pretože zasahoval na iných miestach. Rodina tak musela čakať na streche zaplaveného starého mlyna 12 hodín, kým ich vzali do bezpečia.

Uviazli aj záchranári

Silné povodne zasiahli aj mesto Messerich, kde uviazli samotní záchranári. Voda ich dostala do úzkych a museli vyliezť na strechu auta. Tam čakali na pomoc dlhých päť hodín.

„Mysleli sme si, že to auto voda zmetie každú chvíľu. Našťastie sa podarilo všetkých troch záchranárov dostať do bezpečia," uviedol inšpektor Willi Schlöder.

OBRAZOM: Katastrofálne povodne v Nemecku majú už 130 obetí. Niektoré obce zmenili svoju tvár

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?