21. 07. 2021 06:00 | BERLÍN/jh/TASR

Satelitné zábery: Pred a po katastrofických povodniach v Nemecku

Satelitné snímky ukazujú skutočný rozsah obrovských škôd.

Katastrofálne povodne v Nemecku
Katastrofálne povodne v Nemecku Foto: TASR/AP

Viac ako 160 obetí, stovky zranených a desiatky nezvestných ľudí. To je tragická bilancia minulotýždňových povodní v Nemecku. Úrady už teraz odhadujú škody na miliardy eur. Satelitné snímky pred a po ukazujú skutočný rozsah skazy.

K najviac postihnutým oblastiam patria mestá na rieke Ahr, píšu novinky.cz. V oblasti Ahrwailer leží aj obec Schuld. Žilo v nej 660 obyvateľov. Niekoľko z nich zahynulo.

Voda obec tak zničila, že v nej musela zasahovať armáda s obrneným transportérom. Cesty sú neprejazdné, domy sú poškodené alebo čiastočne zničené.


Schuld leží v údolí v zákrute rieky. Voda si ale našla skratku a valila sa priamo obcou a brala so sebou všetko, čo jej stálo v ceste. Niektoré domy sú úplne odplavené. V oblasti nefunguje internet, vypadáva mobilná sieť a chýba aj elektrická energia.

Merkelová prisľúbila okamžitú pomoc regiónom postihnutým povodňami

Nemecká kancelárka Angela Merkelová prisľúbila v utorok ľuďom žijúcim v povodňami postihnutých regiónoch okamžitú nebyrokratickú pomoc. Urobí sa všetko pre to, aby sa peniaze rýchlo dostali k ľuďom, uviedla počas návštevy mesta Bad Münstereifel, ktoré zostalo po ničivých záplavách ťažko poškodené. Informuje o tom agentúra DPA.

„Dúfam, že to bude len otázkou dní," povedala nemecká kancelárka. Ako podotkla, vychádza z toho, že obnovenie zničenej infraštruktúry, ako sú ulice a železničné trate, ako aj opätovné vybudovanie mesta potrvá niekoľko mesiacov. Je jasné, že na rekonštrukciu bude potrebný veľmi dlhý nádych.

Merkelovú predtým o situácii v meste informovali predstavitelia okresu Euskirchen. V sprievode premiéra spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko Armina Lascheta si obzrela aj halu s darovanými prostriedkami pomoci pre obete záplav a hovorila tiež s dobrovoľníkmi a miestnymi obyvateľmi.

Nemecká kancelárka okrem toho uviedla, že výstražné sirény môžu v budúcnosti v Nemecku pri ochrane pred katastrofami opäť zohrať dôležitejšiu úlohu. „Možno je stará dobrá siréna užitočnejšia, než sme si mysleli," uviedla. Zdôraznila, že v súčasnosti sa bude analyzovať, čo bolo v systéme varovania osožné a čo nie. „Išlo o povodne, aké tu už dlho, dlho neboli," dodala.

Ničivé povodne si minulý týždeň v Nemecku vyžiadali najmenej 163 obetí na životoch a vyše 749 zranených, pričom mnoho ľudí je naďalej nezvestných.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?