25. 07. 2021 10:54 | BOMBAJ/TASR

Počet obetí monzúnového dažďa v Indii sa zvýšil na 124

Lejaky bičujú západné pobrežie indického subkontinentu už od štvrtka tohto týždňa.

Obdobie monzúnov v Indii
Obdobie monzúnov v Indii Foto: Shutterstock / bodom

Na 124 sa v nedeľu zvýšil v Indii počet obetí záplav a zosuvov pôdy vyvolaných prudkým monzúnovým dažďom. Píše o tom agentúra AFP s odvolaním sa na oficiálne informácie, podľa ktorých záchranári stále pátrajú po desiatkach nezvestných.

Lejaky bičujú západné pobrežie indického subkontinentu už od štvrtka tohto týždňa a meteorológovia predpovedajú, že zrážky neustanú ani v priebehu nasledujúcich niekoľkých dní.

Len v samotnom zväzovom štáte Maháraštra zahynulo už 114 ľudí. Patria medzi ne aj štyri desiatky osôb, ktorí našli smrť pri mohutných zosuvoch pôdy v horskej dedine Talijé, južne od Bombaja. A desiatka ďalších prišla o život pri dvoch iných zosuvoch rozbahnenej zeminy v lokalitách ležiacich takisto na juh od Bombaja, ilustruje situáciu AFP.

K prudkým lejakom sa v mnohých pobrežných častiach Maháraštry pridáva vysoký morský príliv. Navyše, v mnohých okresoch vznikajú povodne aj vylievaním vody z priehrad, uviedla v sobotnom tlačovom vyhlásení vláda tohto federálneho indického štátu.

Monzúnové obdobie trvá v južnej Ázii - vrátane indického subkontinentu - obvykle od júna do septembra. Dažde počas tejto ročnej doby sú síce dôležité pre miestne poľnohospodárstvo, opakovane však napáchajú aj veľké škody.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?