13. 08. 2021 13:35 | KÁBUL/TASR

Taliban ovláda už dve tretiny Afganistanu. V krajine sú momentálne tri Slovenky

Militantné hnutie dobylo v piatok najmenej tri provinciálne metropoly na juhu Afganistanu.

Boje v Afganistane
Boje v Afganistane Foto: TASR/AP

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) eviduje na území Afganistanu troch slovenských občanov, potvrdil to hovorca MZVEZ SR Juraj Tomaga.

„V jednom prípade ide o osobu pracujúcu pre humanitárnu organizáciu Lekári bez hraníc, ktorej sme už uplynulý týždeň odporučili okamžitý odchod z krajiny. V ďalšom prípade ide o dve občianky, ktoré sa už dávnejšie do Afganistanu vydali a o pomoc nežiadali," spresnil Tomaga.

Ako doplnil, minister Ivan Korčok si plne uvedomuje, v akej kritickej situácii sa ocitá Afganistan a medzinárodné spoločenstvo, s ktorým sme sa aj my angažovali v tejto krajine.

„Šéf slovenskej diplomacie bude na základe súhlasu premiéra a koaličných partnerov našim partnerom tlmočiť pripravenosť SR pomôcť Afgancom, ktorí spolupracovali so Slovenskom, ako aj s EÚ a NATO a sú dnes v ohrození života," dodal Tomaga.

Zároveň potvrdil, že ministerstvo je v kontakte s partnermi a spojencami v EÚ a NATO a prebiehajú intenzívne konzultácie, ktorých cieľom je doladiť praktické detaily tak, aby sa Slovensko zachovalo ako zodpovedný partner.

 

Taliban v piatok dobyl ďalšie mestá

Militantné hnutie Taliban dobylo v piatok najmenej tri provinciálne metropoly na juhu Afganistanu a ovláda už dve tretiny krajiny, informovala agentúra AP.

Šéf provinčnej samosprávy v Helmande Attáulláh Afghán uviedol, že Taliban po ťažkých bojoch dobyl hlavné mesto provincie Laškargáh, kde počas 20-ročnej vojny zahynuli stovky spojeneckých vojakov. Vláda si však udržala tri vojenské základne mimo mesta.

Taliban sa podľa hlavného predstaviteľa regionálnej samosprávy zmocnil aj Kalátu, hlavného mesta provincie Zábul. Dvaja regionálni poslanci z provincie Urúzgán zase uviedli, že vzdalo sa jej hlavné mesto Tarínkót.

Militantné hnutie zaznamenalo tieto zisky po tom, čo vo štvrtok dobylo druhé a tretie najväčšie mesto v krajine - Kandahár a Herát - a taktiež mesto Ghazní.

Šéf samosprávy provincie Ghór medzitým oznámil, že Taliban vtrhol do hlavného mesta Fírózkóh, kde teraz prebiehajú boje.

Taliban taktiež obsadil policajné riaditeľstvo v Puli Alam, hlavnom meste provincie Lógar, približne 80 kilometrov južne od Kábulu.

Afganská vláda na otázky novinárov ohľadne rýchleho postupu Talibanu neodpovedá priamo, ale iba videami, v ktorých sa snaží situáciu bagatelizovať.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?