17. 08. 2021 09:48 | WASHINGTON/TASR

Biden prehovoril k národu o situácii v Afganistane. Postup Talibanu bol rýchlejší, než očakával

Americký prezident si stojí za svojim rozhodnutím staihnuť vojakov z Afganistanu.

Americký prezident Joe Biden sa prihovára k národu z Bieleho domu vo Washingtone.
Americký prezident Joe Biden sa prihovára k národu z Bieleho domu vo Washingtone. Foto: TASR/AP/Evan Vucci

Americký prezident Joe Biden v pondelok počas svojho príhovoru k národu povedal, že Spojené štáty dali afganskej armáde „všetky šance“ proti hnutiu Taliban. Zdôraznil, že USA budú „v prípade potreby konať rýchlo"“ proti terorizmu v Afganistane. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Šéf Bieleho domu dodal, že si „pevne stojí za rozhodnutím“ stiahnuť americké sily z tejto blízkovýchodnej krajiny. Podľa jeho slov „budovanie národa“ v Afganistane nebolo nikdy cieľom Američanov. Biden zároveň pripustil, že kolaps afganskej vlády a postup radikálneho hnutia Taliban boli rýchlejšie, než očakával.

„Vždy som vám Američanom sľuboval, že k vám budem úprimný. Pravdou je, že sa toto odvíjalo rýchlejšie, než sme predpokladali. Dali sme im (Afgancom) všetky šance, aby si sami určili budúcnosť. Nemôžeme im dať aj vôľu bojovať za túto budúcnosť,“ povedal americký prezident.

Biden v príhovore z Bieleho domu tiež pohrozil "ničivou" reakciou, ak Taliban zaútočí na americké záujmy.

Zároveň prezident prisľúbil, že prístup k ženám a dievčatám v Afganistane za vlády fundamentalistického hnutia Taliban bude preňho prvoradou politickou otázkou.
„Budeme naďalej presadzovať základné práva afganského ľudu, žien a dievčat,“ uviedol Biden v príhovore, odvysielanom v televízii, po tom, čo Taliban prevzal moc v Afganistane.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?