17. 08. 2021 17:00 | KÁBUL/TV Markíza

Situácia v Afganistane je neprehľadná. Obavy o budúcnosť majú nielen ženy

Boja sa aj tisícky Afgancov, ktorí spolupracovali s doterajšou vládou alebo pomáhali spojencom.

Ľudia sa zhromažďujú na medzinárodnom letisku Hámida Karzaja v Kábule.
Ľudia sa zhromažďujú na medzinárodnom letisku Hámida Karzaja v Kábule. Foto: TASR/AP

Situácia v Afganistane je neprehľadná. Zatiaľ čo Západ sa snaží za chaotických okolností dostať z krajiny svojich občanov, Taliban sa usiluje o zmiernenie napätia. Predstaviteľom vlády sľubuje amnestiu a do nového kabinetu plánuje dosadiť aj ženy.

Na letisku v Kábule je stále veľmi rušno, v meste to ale vyzerá, akoby sa nič nedialo, iba ulice sú prázdnejšie ako zvyčajne. Ľudia čakajú, čo bude ďalej. Na prezidentskom paláci stále veje afganská vlajka. Televízie prestali vysielať zábavné programy, seriály a hudbu.

Ženám najnovšie Taliban sľubuje, že budú môcť sedieť aj vo vláde - samozrejme, keď budú kompletne zahalené. Nateraz sa zdá, že im neprekážajú ani v povolaniach, ktoré boli v minulosti pod ich vedením vždy len mužské.

Bojovníci islamistického hnutia Taliban hliadkujú neďaleko amerického veľvyslanectva v Kábule.
Bojovníci islamistického hnutia Taliban hliadkujú neďaleko amerického veľvyslanectva v Kábule. Foto: TASR/AP
 

Obavy o svoju budúcnosť majú ale nielen ženy. Boja sa aj tisícky Afgancov, ktorí spolupracovali s doterajšou vládou alebo pomáhali západným spojencom. Taliban prekvapivo tvrdí, že sa im pomstiť nechce.

„Islamský emirát Afganistan si stojí za tým, že aj tí, čo pracovali ako ministri, poradcovia či poslanci dostanú amnestiu - ak prijmú islamský systém a ak budú žiť podľa pravidiel islamu," tvrdí predstaviteľ Talibanu Enamullah Samangani.

Práve radikálny islam je to, čo Západ teraz v súvislosti s Afganistanom najviac znepokojuje - že úspech Talibanu povzbudí extrémistov, nech už žijú kdekoľvek. Taliban už prepustil z miestnych väzníc tisícky zadržiavaných bojovníkov.

„Vo svete žije viac ako miliarda moslimov a radikálny islamizmus je medzi nimi stále na vzostupe. Dokázali sa spojiť a viedli džihád proti Sovietom, a teraz proti Američanom, ktorých prakticky vyhnali z krajiny. Cítia sa byť silní a tým bližšie k Alláhovi," myslí si bývalý pakistanský veľvyslanec v USA Husain Haqqani.

Americký prezident Joe Biden.
Americký prezident Joe Biden. Foto: TASR/AP
 

Američania kritiku svojho odchodu, a teda aj zodpovednosť sa súčasnú situáciu. odmietajú. „Koniec americkej vojenskej prítomnosti v Afganistane bol správnym rozhodnutím. Američania nemôžu bojovať a umierať vo vojne, ktorú afganské sily nie sú ochotné ani len viesť," vyhlásil prezident USA Joe Biden.

Odvoláva sa na mierovú dohodu, ktorú s Talibanom uzavrel vlani jeho predchodca Donald Trump. Šéf Bieleho domu však priznal, že ho prekvapila rýchlosť, akou sa radikálne hnutie dostalo k moci. Podobne sa vyjadrila aj Angela Merkelová a ďalší svetoví lídri.

Viac v reportáži Jakuba Lacu a Alžbety Garaiovej Maťašovskej.

 

 Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?