18. 08. 2021 15:10 | KÁBUL/TASR

Demonštráciu v Afganistane ukončili bojovníci Talibanu streľbou. Hlásia obete

Protest viedli mladí ľudia, zúčastnili sa ho však všetky vekové kategórie.

Protest v Afganistane proti Talibanu
Protest v Afganistane proti Talibanu Foto: Profimedia

Bojovníci Talibanu sa dostali v stredu do potýčky s demonštrantmi v meste Džalalabad na severovýchode Afganistanu po tom, ako rozvášnený dav sňal vlajku tohto militantného hnutia umiestnenú na námestí a nahradili ju afganskou vlajkou. Podľa trojice svedkov talibovia vypálili do davu niekoľko výstrelov a zbili niekoľkých protestujúcich, píše spravodajská televízia CNN.

Televízia al-Džazíra informovala, že na mieste prišli o život najmenej dvaja ľudia a 12 ďalších sa zranilo. Televízii CNN sa správy o obetiach potvrdiť bezprostredne nepodarilo. Taliban sa podľa CNN k incidentu bezprostredne nevyjadril.


Zábery zverejnené na sociálnych sieťach ukazujú ľudí, ktorí sa s afganskou vlajkou pokúšajú vyliezť na vrchol pamätníka na námestí. Na inom videu je zase vidieť ľudí mávajúcich afganskou zástavou v rušných uliciach Džalalabadu. Demonštrantov sa islamisti pokúšajú na záberoch rozohnať streľbou.

Protest viedli mladí ľudia, zúčastnili sa ho však všetky vekové kategórie.

Taliban vyhodil do vzduchu sochu niekdajšieho vodcu šiitských milícií


Príslušníci militantného hnutia Taliban vyhodili v afganskom meste Bámján do vzduchu sochu lídra šiitských milícií Abdala Alího Mazárího, ktorý proti nim bojoval v občianskej vojne v 90. rokoch 20. storočia. Informovala o tom v stredu agentúra AP s odvolaním sa na fotografie na sociálnych sieťach.

Talibovia ovládli Afganistan
Talibovia ovládli Afganistan Foto: TASR/AP
 

Talibovia Mazárího zavraždili v roku 1995, rok predtým, než v Afganistane prevzali moc od vojenských veliteľov. Mazárí patril k etnickej skupine Hazárov, šiitov, ktorí boli počas predošlej vlády Talibanu - fundamentalistických sunnitov - v rokoch 1996-2001 prenasledovaní. Mazárí bol v roku 2016 vyhlásený za mučeníka.

Hnutie Taliban sa v Afganistane dostalo opäť k moci počas uplynulého víkendu, 20 rokov po tom, čo jeho vládu zosadili Spojené štáty po teroristických útokoch v USA z 11. septembra 2001.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?