23. 08. 2021 18:41 | MOSKVA/TASR

Putin nariadil stavbu šiestich vojenských plavidiel vrátane vyzbrojených ponoriek

Ruské námorníctvo podľa odhadov v súčasnosti disponuje zhruba šesťdesiatimi ponorkami.

Ruský prezident počas každoročného televízneho programu s názvom
Ruský prezident počas každoročného televízneho programu s názvom "Priama linka s Vladimirom Putinom". Foto: TASR/ergei Savostyanov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP.

Ruský prezident Vladimir Putin nariadil trom lodeniciam, aby začali s výrobou šiestich vojenských pravidiel určených pre ruské námorníctvo. V pondelok o tom informovali agentúry TASS a AP.

Šéf Kremľa prostredníctvom videokonferencie vydal rozkazy na stavbu dvoch jadrových ponoriek vyzbrojených medzikontinentálnymi balistickými raketami, dvoch ponoriek na dieselový pohon a dvoch korviet v lodeniciach v Severodvinsku, Petrohrade a Komsomoľsku na Amure.

„Naďalej budeme posilňovať potenciál ruského námorníctva, rozvíjať jeho základne a infraštruktúru, vyzbrojovať ho najmodernejšími zbraňami," povedal Putin.

„Silné a suverénne Rusko potrebuje silné a vyvážené námorníctvo," doplnil šéf Kremľa.

Modernizácia vojenskej techniky je pre Moskvu najvyššou prioritou. Moskva sa podľa americkej tlačovej agentúry snaží obnoviť námornú prítomnosť v tých častiach sveta, kde počas studenej vojny dominoval Sovietsky zväz.

„Budeme naďalej ukazovať ruskú vlajku v strategicky dôležitých námorných oblastiach," povedal Putin.

Ruské námorníctvo podľa odhadov v súčasnosti disponuje zhruba šesťdesiatimi ponorkami rôzneho typu a niekoľkými desiatkami vojnových lodí, vrátane korviet, teda ľahkých plavidiel určených na sprevádzanie konvojov.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?