24. 08. 2021 11:40 | KANDAHÁR/kc

Dramatická evakuácia v púšti: Britské komando obkľúčené talibancami zachránili na poslednú chvíľu

Lietadlo zo špeciálnej jednotky RAF absolvovalo náročné nočné pristátie, ktoré by nebolo možné bez prístrojov pre nočné videnie.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/Przemek Tokar

V afganskej púšti sa odohrala dramatická záchranná operácia, ktorej cieľom bolo vyzdvihnúť a dopraviť do bezpečia 20 elitných príslušníkov britských špeciálnych jednotiek SAS. Tí sa po rýchlom postupe Talibanu ocitli v obkľúčení v púštnej oblasti provincie Kandahár, vzdialenej stovky kilometrov od Kábulu.

Keďže letisko v Kandaháre už obsadili oddiely radikálneho islamistického hnutia, elitní britskí vojaci sa v púšti prebojovali na miesto, kde by mohlo pristáť lietadlo. Na záchranu čakali 5 dní uskutočnila sa v extrémne náročných podmienkach. Britskí vojaci poslali v sérii kódovaných správ súradnice svojej polohy, vďaka ktorým ich následne v noci vyzdvihlo vojenské lietadlo Hercules.

„Bola to veľmi tichá misia. Kandaháru sa zmocnil Taliban v piatok a naši chlapci tam boli ešte o 5 dní neskôr. Nepriateľ v oblasti vyčíňal a masovo zabíjal vojakov afganskej armády, s ktorými príslušníci SAS spolupracovali. Bola to veľmi naliehavá misia," uviedol pre Daily Mail nemenovaný zdroj.

Výber stroja bol kľúčový, potrebovali lietadlo, ktoré je schopné pristáť aj vzlietnuť v púšti. V stredu večer zaznamenali online sledovače prelet tohto lietadla nad Perzským zálivom. Lietadlo bolo možné sledovať iba krátko, posádka totiž následne vypla identifikačné zariadenie. Let totiž smeroval do oblasti, ktorú obkľúčení vojaci označili ako možnú pristávaciu plochu.

Lietadlo zo špeciálnej jednotky RAF absolvovalo náročné nočné pristátie, ktoré by nebolo možné bez prístrojov pre nočné videnie.

„Posádka herculesu zo 47. letky, ktorá v noci pristála v ťažkom teréne a potom sa opäť dostala do vzduchu s našimi chlapcami a ich vybavením si zaslúži obdiv," dodal zdroj pre britský denník. Lietadlo sa opäť „vynorilo" minulý štvrtok, keď sa so zachránenými elitnými vojakmi približovalo k medzinárodnej vojenskej základni v Dubaji.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?