06. 09. 2021 15:15 | JERUZALEM/TASR

Útek z prísne stráženého väzenia v Izraeli: Cez tajný tunel ušiel aj exlíder militantov

Ihneď sa začala v krajine rozsiahla pátracia akcia.

Útek Palestínčanov z prísne stráženého väzenia v Izraeli
Útek Palestínčanov z prísne stráženého väzenia v Izraeli Foto: TASR/AP

Šesť Palestínčanov uniklo v pondelok z prísne stráženého väzenia na severe Izraela. Medzi utečencami, ktorí sa na slobodu dostali cez podzemný tunel, je aj známy bývalý vodca palestínskych militantov. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na predstaviteľov väznice a polície.

Zhruba o 03.00 h miestni obyvatelia spozorovali neďaleko väznice Gilboa podozrivé postavy a upozornili úrady, uvádza sa vo vyhlásení izraelskej väzenskej služby. Gilboa je jedným z najprísnejšie strážených zariadení v krajine.

Väzenská správa potvrdila, že medzi utečencami je aj Zakarijá Zubajdí, známy ako vodca militantných Palestínčanov z mesta Džanín ležiaceho na Izraelom okupovanom západnom brehu Jordánu. Bol bývalým lídrom Brigád mučeníkov al-Aksá a známou osobnosťou medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi.

 

Podľa izraelskej väzenskej služby a polície sa ihneď začala rozsiahla pátracia akcia, do ktorej sa zapojila polícia, armáda a špeciálne jednotky. Armáda uviedla, že jej príslušníci boli v rámci operácie nasadení aj na západnom brehu Jordánu.

Väzenská správa zverejnila videozáznam, na ktorom zjavne vidieť úzky tunel vyhĺbený pod umývadlom, cez ktorí väzni ušli.

Izraelský premiér Naftali Bennett vo vyhlásení označil útek za vážny incident a uviedol, že o pátraní po väzňoch na úteku je pravidelne informovaný.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?