18. 09. 2021 07:00 | MAĎARSKO/TASR

FOTO: Tvorca bitcoinu sa dočkal svojej busty. Prvú na svete odhalili v susednom Maďarsku

Vznik bitcoinu spustil vo svete skutočnú finančnú revolúciu.

Tvorca bitcoinu sa dočal svojej busty. Prvú na svete odhalili v susednom Maďarsku
Tvorca bitcoinu sa dočal svojej busty. Prvú na svete odhalili v susednom Maďarsku Foto: TASR - AP

V budapeštianskej mestskej časti Starý Budín odhalili vo švrtok bronzovú bustu anonymného tvorcu virtuálnej meny bitcoin. Socha človeka s pseudonymom Sakashi Nakamoto je prvou na svete, uviedol spravodajský server Index.hu.

„Nech je tvorcom tejto kryptomeny ktokoľvek, zaslúži si sochu postavenú v Maďarsku,“ tvrdia prominenti Maďarského spolku blokchainu, ktorí odhalenie busty iniciovali. Zdôraznili, že vznik bitcoinu spustil vo svete skutočnú finančnú revolúciu.

„Satoshiho vnímame ako otca celého odvetvia kryptomien,“ povedal v mene spolku IT podnikateľ a novinár András Györfi pri odhalení busty v starobudínskom Graphisoft Parku.
Dodal, že cieľom tohto projektu bolo vzdať úctu tvorcovi bitcoinu a upozorniť na to, akú hodnotu predstavuje táto kryptomena a za ňou stojaca technológia.

Bitcoin ako najpopulárnejšia virtuálna mena vznikol v roku 2009. Rovnako ako ostatné kryptomeny, boli aj bitcoiny vytvorené tak, aby sa nedali ovplyvňovať žiadnou vládou ani centrálnou bankou.

Index.hu pripomenul, že v Maďarsku sa zdaňovaním kryptomien zaoberá daňový zákon s platnosťou od 1. januára 2022, odkedy bude jednotná sadzba 15 percent zo zisku pri obchodovaní či tzv. dolovaní virtuálnej meny.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?