29. 09. 2021 16:15 | MADRID/jh

Príbeh o „zázračnom dome“, ktorý odolal láve na ostrove La Palma, nemá šťastný koniec

Nový prúd lávy zasiahol aj dom dôchodcov z Dánska.

Zázračný dom, ktorý odolal láve na ostrove La Palma, je minulosťou
Zázračný dom, ktorý odolal láve na ostrove La Palma, je minulosťou Foto: Profimedia

Stal sa symbolom pre ostrov La Palma, kde láva zo sopky La Cumbre Vieja pohltila viac ako 260 hektárov územia a zničila okolo 600 nehnuteľnosti. Práve „zázračný dom", ako ho ľudia na sociálnych sieťach prezývali, odolal valiacej sa láve, pretože ho obkolesila dookola a zostal stáť neporušený. Jeho fotografia obletela svet.

Prišla však zdrvujúca správa. Podľa britskej televízie BBC je už vila minulosťou. Nový prúd lávy ju úplne zničil.

Majitelia, dánsky pár na dôchodku, sú zdrvení. Inge Bergedorfová a Ranier Cocq potvrdili, že ich dom „pohltil prúd lávy“. „Všetko je zničené,“ prezradili španielskym médiám.

 

Dôchodcovia žijú na Jutskom polostrove v Dánsku a svoju vilu na Kanárskych ostrovoch nenavštívili od vypuknutia pandémie. „Prišli sme o všetko, čo sme na ostrove tak milovali. Je to veľmi smutné,“ dodali.

Vkusná vila bola postavená na pozemku s rozlohou 3000 metrov štvorcových. Keby sopka nevybuchla, už by si o takomto čase balili kufre. V októbri a novembri tu trávili veľa času a zbierali úrodu hrozna vo viniciach. „Teraz je všetko preč,“ uviedli zdrvení majitelia.

Sopka vybuchla 19. septembra. Z ostrova museli evakuovať približne 6000 ľudí. V utorok (28.9.) začala láva stekať do mora, čo vzbudilo obavy z toxických plynov. Viac sa dočítate v článku: Poplach na ostrove La Palma: Láva zo sopky už steká do mora, čo spôsobuje toxické výpary.

Prúdiaca láva na ostrove La Palma zachytená zo satelitu
Prúdiaca láva na ostrove La Palma zachytená zo satelitu Foto: TASR/AP
 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?