17. 10. 2021 22:14 | MINSK/PARÍŽ/TASR

Bieloruské úrady vyzvali francúzskeho veľvyslanca, aby odišiel z krajiny

Zakázaná bola aj činnosť desiatok nezávislých médií a mimovládnych organizácií.

Protesty v Minsku.
Protesty v Minsku. Foto: AP Photo/Evgeniy Maloletka

Veľvyslanec Francúzskej republiky v Minsku Nicolas de Bouillane de Lacoste v nedeľu na žiadosť bieloruského ministerstva zahraničných vecí odcestoval z krajiny.

Ako informovala agentúra AFP, bieloruský rezort diplomacie francúzskeho veľvyslanca vyzval, aby krajinu opustil do pondelka 18. októbra.

Hovorkyňa francúzskeho veľvyslanectva v Minsku potvrdila veľvyslancov odchod. Veľvyslanec sa podľa nej "rozlúčil so zamestnancami ambasády a nahral videosprávu (určenú) bieloruskému ľudu, ktorá sa zajtra ráno objaví na webovej stránke ambasády".

Dôvod, prečo bieloruské úrady žiadali odchod francúzskeho diplomata, nie je známy.
Podľa správ v bieloruských médiách sa veľvyslanec de Bouillane de Lacoste nikdy nestretol s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom, aby mu odovzdal svoje poverovacie listiny.

Francúzsko, podobne ako ostatné krajiny EÚ, neuznáva Lukašenka ako prezidenta Bieloruskej republiky, ktorým sa podľa bieloruských úradov stal po šiestykrát v auguste minulého roku, keď bol vyhlásený za víťaza prezidentských volieb. Tie opozície i Západ považujú za zmanipulované a výsledky za sfalšované.

Európska únia uplatňuje voči Lukašenkovmu režimi sankcie, ktoré sú reakciou na tvrdý zásah bieloruských bezpečnostných zložiek proti demonštrantom nesúhlasiacim s oznámenými výsledkami volieb a žiadajúcim Lukašenkov odchod z funkcie a nové voľby.
Lukašenkovmu režimu sa tieto protesty časom podarilo utlmiť, pričom boli uväznené alebo aj na pokuty či tersty väzenia odsúdené stovky demonštrantov a aktivistov.

Zakázaná bola aj činnosť desiatok nezávislých médií a mimovládnych organizácií. Všetci najvyšší predstavitelia bieloruskej opozície sú buď vo väzení, alebo z krajiny utiekli a sú v exile.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?