07. 12. 2021 09:58 | JAKARTA/TASR

Zábery z dronu ukazujú katastrofu po výbuchu sopky na Jáve. Zahynulo už najmenej 34 ľudí

Sopka je stále činná, došlo k ďalším erupciám.

V Indonézii vybuchla sopka
V Indonézii vybuchla sopka Foto: TASR/AP

Počet obetí sobotňajšieho výbuchu sopky Semeru na indonézskom ostrove Jáva sa v utorok zvýšil na 34. Informoval o tom v utorok miestny úrad pre zvládanie katastrof.

„Najnovšia bilancia z miesta je 34 obetí, 17 je nezvestných," uviedol pre agentúru AFP hovorca úradu Abdul Muhari. Dodal, že takmer 3700 muselo v dôsledku erupcie opustiť svoje domovy a bolo evakuovaných. Dočasné ubytovanie im poskytli v mešitách či v budovách štátnych úradov.

Indonézsky prezident Joko Widodo, ktorý v utorok (7.12.) navštívil postihnutú oblasť, uviedol, že približne 2000 miestnych rodín musí byť presťahovaných do iných obydlí, keďže ich domovy boli zničené.

 

Semeru, ktorá je najvyšším vrchom ostrova Jáva s nadmorskou výškou 3676 metrov, začala v sobotu do ovzdušia chrliť dym a popol, ktorý pokryl viacero okolitých dedín. Tisíce miestnych obyvateľov v panike utekali do bezpečia. Celé ulice zaplavili vrstvy sopečného popola a bahna, ktoré pokryli domy i autá.

Záchranári v nebezpečných podmienkach pátrajú po preživších v zničených budovách a vozidlách a snažia sa vytiahnuť telá obetí. V utorok boli nasadené do záchranárskych operácií i pátracie psy.

V utorok došlo k ďalším trom menším erupciám tohto vulkánu, pričom popol stúpal do výšky približne jedného kilometra. Úrady miestnym obyvateľom odporučili, aby sa vyhýbali oblasti nachádzajúcej sa v okolí piatich kilometrov od krátera sopky, keďže vzduch je tam značne znečistený a mohol by uškodiť najmä zraniteľným skupinám ľudí.

Indonéziu často postihujú zemetrasenia, výbuchy sopiek a vlny cunami. Toto súostrovie s 270 miliónmi obyvateľov leží na tichomorskom „ohnivom kruhu" – podkovovitej skupine seizmických zlomových línií v oceáne. K poslednej väčšej erupcii sopky Semeru došlo v decembri 2020, keď museli svoje domovy opustiť tisícky ľudí. Erupcia si vtedy vyžiadala aj veľké materiálne škody.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?