07. 12. 2021 10:22 | BERLÍN/TASR

Nemecko má novú vládu, na jej zložení sa dohodli tri strany

K podpísaniu koaličnej dohody došlo dva a pol mesiaca po parlamentných voľbách.

Lídri novej nemeckej koalície, v strede budúci kancelár Olaf Scholz.
Lídri novej nemeckej koalície, v strede budúci kancelár Olaf Scholz. Foto: TASR/AP

Predstavitelia Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), Zelených a Slobodnej demokratickej strany (FDP) v utorok dopoludnia v Berlíne podpísali koaličnú zmluvu novej nemeckej vlády. Informoval o tom denník Die Welt.

V stredu má byť za nového kancelára v Spolkovom sneme (Bundestagu) zvolený Olaf Scholz z SPD, ktorý po 16 rokoch nahradí na čele vlády Angelu Merkelovú z Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU). Po zvolení Scholza za kancelára zloží prísahu i jeho nový vládny kabinet, približuje agentúra DPA.

Scholz označil podpísanie koaličnej zmluvy za akt, ktorý "naštartuje novú vládu". Predseda FDP Christian Lindner vyhlásil: "Teraz začína čas činov." Spolušéfka Zelených Annalena Baerbocková uviedla, že koaličná zmluva odráža rozmanitosť Nemecka.

K podpísaniu koaličnej dohody došlo dva a pol mesiaca po parlamentných voľbách v Nemecku, ktoré sa konali 26. septembra. Konzervatívna Únia CDU/CSU v nich utrpela výraznú porážku.

Víťazná SPD sa na vláde dohodla s liberálmi s FDP a Zelenými. Dosiahnutú 177-stranovú koaličnú dohodu predstavili 24. novembra.

Členovia všetkých troch strán následne dohodu schválili, pričom ako poslední z nich oznámili v pondelok výsledky svojho hlasovania Zelení.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?