03. 05. 2017 09:00 | LONDÝN/jd

Bude vaše dieťa úspešné? Toto sú vlastnosti rodičov, ktorí vychovajú géniov

Potvrdili ich mnohé psychologické štúdie.

Deti v škole- ilustračná snímka.
Deti v škole- ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com/Syda Productions

Formovanie našej osobnosti ovplyvňuje mnoho faktorov. Jedným z tých najdôležitejších je osobnosť našich rodičov a ich prístup k výchove. Mnohé štúdie ukázali, že rodičia, ktorí vychovali úspešných potomkov, majú mnohé spoločné vlastnosti a uznávajú podobné princípy výchovy. Píše o tom Independent.

Ich deti pomáhajú s domácimi prácami

Julie Lythcott-Haims je bývalá dekanka prvákov na Standfordskej univerzite. Je autorkou knihy "Ako vychovávať dieťa". Tvrdí, že deti, ktoré musia pomáhať s domácimi prácami budú v budúcnosti zamestnancami, ktorí vedia dobre spolupracovať s kolegami. Navyše z nich vyrastú empatické osobnosti.

Učia svoje ratolesti sociálnym zručnostiam

Výskumníci z Pennsylvania State University a Duke University viedli dvadsaťročný výskum. Skúmali správanie 700 detí počas dospievania. Zistili, že tie, ktoré mali v škôlke vyvinuté sociálne zručnosti, vyrástli v úspešných mladých ľudí. Boli to škôlkari, ktorí nemali problém komunikovať, spolupracovať, rozumeli pocitom iných detí a vedeli riešiť problémy.

„Táto štúdia ukázala, že rozvíjanie sociálnej a emocionálnej inteligencie u detí je jedna z najdôležitejších vecí, ktoré môžeme urobiť, aby sme ich pripravili na zdravú budúcnosť," vysvetľuje Kristin Schubert. Je riaditeľkou organizácie, ktorá výskum financovala.

Očakávajú od detí veľa

Profesor Neal Halfton z Kalifornskej univerzity v Los Angeles spolu s kolegami zistil, že vysoké očakávania rodičov voči svojim deťom majú význam pre ich život. Deti, od ktorých rodičia očakávajú vysokoškolský titul, väčšinou naozaj na univerzitu pôjdu.

Majú medzi sebou pekný vzťah

To, že silné rodinné väzby a rodičovská láska sú pre deti kľúčové, je všeobecne známe. Teraz to však potvrdila aj štúdia z univerzity v Illiniois. Podľa jej záveru deti, ktoré pochádzajú z konfliktných rodín, budú mať v živote problémy. Ak sa rodičia rozvedú, no vedia sa k sebe správať s úctou, dieťaťu toľko neublížia, ako keby sa mali neustále hádať.

Sú vysokoškolsky vzdelaní

Rodičia úspešných detí majú zväčša vyššie vzdelanie. Zistila to aj psychologička Sandra Tang vo svojej štúdií. Matky, ktoré dokončili vysokú školu vychovali deti, ktoré dosiahli rovnaký úspech. Rodičia sú totiž pre deti veľkým vzorom najmä v ich prístupe ku vzdelaniu.

Učia deti matematiku od ranného veku

Matematika nepatrí na školách medzi obľúbené predmety. Pre rozvoj inteligencie dieťaťa je však dôležitá. Ak deti spoznajú čísla a základné operácie ešte v predškolskom veku, budú v matematike pravdepodobne vynikať aj neskôr. Navyše im to pomôže aj pri čítaní.

Majú s deťmi blízky vzťah

Štúdia z roku 2014 skúmala 234 ľudí. Dokázala, že vzťah rodičov k deťom má významný vplyv. Deti, ktoré dostali v prvých troch rokoch života dostatok starostlivosti a lásky, si neskôr vybudovali zdravšie vzťahy a dosiahli akademické úspechy.

Nežijú v strese

Rodičia, ktorí žijú v strese, negatívne ovplyvňujú svoje ratolesti. Ak sú rodičia unavení alebo frustrovaní, túto emóciu môžu preniesť aj na deti. Ide o jeden z blokov, ktorí im bude brániť v ceste za úspechom.

Neboja sa zlyhania a vážia si snahu

Deti sa rodičmi inšpirujú v mnohých smeroch. Jednou z najväčších darov, ktoré im rodičia môžu dať, je ich zrelý pohľad na životné zlyhania. Ak vnímajú prehry ako životné lekcie, vážia si snahu a naučia to svoje deti, predurčia ich tak k úspechu.

Ak matka pracuje

Podľa výskumu Harvard Business School sú deti, ktorých matky pracujú, vo výhode. Dievčatá, ktoré majú takýto vzor, väčšinou zarábajú viac a pracujú na vyšších pozíciách. Naopak, muži, ktorí v detstve vidia mamu pracovať, pomáhajú viac s domácimi povinnosťami a so starostlivosťou o deti.

Majú vyšší socioekonomický status

Aj finančné zázemie a sociálny status rodiny ovplyvní osobnosť a úspech dieťaťa. Potvrdil to aj Sean Reardon zo Standfordskej univerzity. Tvrdí, že vyšší socioekonomický status rodičov sa často spája s akademickým úspechom dieťaťa.

Vychovávajú deti rozumne

Psychológovia rozlišujú viaceré typy výchovy. Najúspešnejšia je však podľa nich tá, kde rodičia vychovávajú deti racionálne. Nie sú ani príliš ústupčiví a ani násilne autoritatívni. Vedia si vo výchove nájsť správnu harmóniu.

Učia deti vytrvať

Psychologička Angela Duckoworthová vyhrala grant za odhalenie osobnostnej črty, ktorá sa spája s úspechom. Ľudia, ktorí v živote veľa dosiahli, si vedia udržať motiváciu k dlhodobým cieľom a neprestávajú sa snažiť o ich dosiahnutie. Ak toto naučíte svoje deti, môžete si byt istí, že pracujete na ich úspešnej budúcnosti.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?