21. 05. 2017 06:00 | HONG KONG/TV Markíza

Aj pohreby podliehajú trendom. V Ázii si vlastný pohreb môžete najskôr vyskúšať

Pohreby na skúšku sú v Ázii natoľko populárne, že ich už do ponuky zaradili aj niektoré cestovné kancelárie.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TV Markíza / Chlapi neplačú

 Eko môžete byť aj po smrti! Výrobcovia už dnes na trhu ponúkajú urny z papiera či truhly z prútia. Trendu podľa nich zatiaľ prepadli najmä Európania.

Aj pohreby podliehajú trendom - novinky predstavili na veľtrhu pohrebných služieb v Hongkongu.

„Nazdávam sa, že eko pohreby sú už globálnym trendom. Začalo sa to v Európe, postupne nám však pribúdajú zákazníci z Austrálie či Južnej Ameriky. Myslím si, že Čína bude nasledovať," myslí si výrobca truhiel Alex Sun.

Urny z papiera, rakvy z morských rias či prútia… Predajcovia milovníkom prírody garantujú, že po smrti z nich zostane prakticky kompost. V ich neprospech nateraz hovorí cena, ktorá je často vyššia ako celý pohrebný obrad dokopy. Vývoj ide dopredu aj v prípade make-upu pre nebožtíka a veľkú popularitu si získavajú aj rakvy pre zvieratá.

Azijati sú špecialisti aj v tom, že dokážu na smrti zarobiť ešte predtým ako ich zákazník reálne zomrie. V Japonsku či v Južnej Kórei fungujú pohrebníctva, ktoré vám dovolia prežiť vlastný pohreb.

 

„Ten pocit je neuveriteľne reálny. Preto takúto skúsenosť neodporúčame ľuďom, ktorí majú nejakú smrteľnú chorobu. Mali by si to radšej vyskúšať tí, čo sú ešte zdraví," hovorí zamestnankyňa pohrebníctva Masashi Shiota.

Záujemcovia sa potom, ako v rakve strávili pár minút, podelili so svojimi pocitmi.

„Myslela som si, že to bude strašidelné, no nakoniec to nebolo až také zlé. Nachvíľu sa mi skutočne zdalo, že sa z tohto sveta vzďaľujem ďalej a ďalej," opísala pocity jedna žena.

„Napadli mi také veci, ktoré asi mŕtvy človek nerieši. Bolo tam ticho a teplo," povedal iný.

Pohreby na skúšku sú v Ázii natoľko populárne, že ich už do ponuky zaradili aj niektoré cestovné kancelárie.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?