09. 07. 2019 06:00 | ČERNOBYĽ/kc

Psy z Černobyľu prežili jadrovú haváriu aj snahy o vyhubenie. Teraz sú odkázané na pomoc od ľudí

Väčšina ľudí očakáva, že miestne zvieratá budú mať vplyvom radiácie rôzne deformácie, černobyľské psy však vyzerajú úplne normálne.

Túlavý pes z Černobyľu.
Túlavý pes z Černobyľu. Foto: shutterstock/Sergiy Romanyuk

Príbeh havárie černobylskej elektrárne je odstrašujúcim príkladom toho, ako dokáže ľudská činnosť na dlhú dobu poznačiť prírodu. Keď sa vedenie ZSSR v roku 1986, 36 hodín po výbuchu, ktorý odtrhol kryt reaktora, konečne rozhodlo pre evakuáciu okolitých miest, miestni obyvatelia si so sebou mohli zobrať iba najdôležitejšie veci, domáce zvieratá museli opustiť.

Zo zóny v okruhu 30 km od elektrárne presídlili celkovo 120-tisíc ľudí. O osude väčšiny zvierat v oblasti bolo rozhodnuté. Zo sveta ich, pre strach zo šírenia kontaminácie, mali zniesť vojaci a poľovníci. Niektoré psy sa odmietli rozlúčiť s majiteľmi a bežali za evakuačnými autobusmi. Pre tisíce ľudí to boli veľmi ťažké chvíle.

„Keď sme prišli prvýkrát, psy pobehovali okolo domov, strážili ich a čakali, kedy sa vrátia ľudia. Boli radi, že nás videli, bežali za našim hlasom. Strieľali sme ich v domoch, v stodolách, vo dvoroch. Vytiahli sme ich na ulicu a naložili na nákladné auto. Nebolo to veľmi príjemné. Nedokázali pochopiť, prečo ich zabíjame," spomína na krvavý hon plný mŕtvych zvierat Viktor Verzhikovskiy, v súčasnosti predseda spoločnosti Khoyniki pre dobrovoľných lovcov a rybárov.

Túlavý pes pred sarkofágom nad reaktorom v Černobyle.
Túlavý pes pred sarkofágom nad reaktorom v Černobyle. Foto: shutterstock Edison Veiga
 

Niektorým psom či mačkám sa však podarilo istej smrti uniknúť. Ich potomkovia sa v zakázanej oblasti nachádzajú dodnes a nie je ich málo. Asi tisíc túlavých psov tam žije po boku niekoľko tisíc robotníkov, ktorí majú na starosť údržbu jadrovej elektrárne zatvorenej od roku 2000.

Prežívanie v okolí Černobylu je však pre tieto zvieratá veľmi ťažké. Každý rok ich trápi krutá ukrajinská zima, v srsti si nesú stopy radiácie, ktorá limituje dĺžku ich života. Problémom je tiež nedostatok potravy. Iba malá časť z nich sa dožije viac ako šesť rokov. Väčšina psov má štyri až 5 rokov. Ohrozujú ich aj svorky vlkov, pred ktorými z lesov utekajú do zastavaných oblastí. Ich najväčším nepriateľom je však človek. Lovec, ktorého najali, aby pokračoval v tom, čo začali vojaci v roku 1986, však v súčasnosti už odmieta zabíjať zvieratá.


Túlavé psy sú zväčša odkázané na pomoc od ľudí, bez ktorej by v zóne prežili len ťažko. Najviac im pomáhajú ľudia z neziskovej organizácie Clean Futures Fund (CFF). Dobrovoľníci poskytujú zvieratám potrebnú starostlivosť, ktorou pomáhajú nielen túlavým psom, ale taktiež znižujú riziko prenášania rôznych chorôb na pracovníkov a turistov.

Dnes, po viac než 30 rokoch, slúži budova, ktorá kedysi bola dekontaminačnou stanicou, ako nemocnica pre psích tulákov.

Psy sa v priebehu rokov naučili zdržiavať pri kontrolných stanovištiach, kde sa im od vojakov ujde nejaký ten kus mäsa. Zvyšky im hádžu aj turisti z obľúbenej kaviarne Cafe Desjatka, ktorá sa priamo nachádza v Černobyle.

Väčšina ľudí pred príchodom do zóny očakáva, že miestne zvieratá budú mať vplyvom radiácie rôzne deformácie, černobyľské psy však vyzerajú úplne normálne.


Zakladateľ spomínanej neziskovky a expert na radiáciu Lucas Hixson však naopak tvrdí, že ide o zdravé zvieratá. Jedného psíka s menom „Dva" si dokonca adoptoval a zobral domov do Spojených štátov.

„Sú to najzdravšie a najinteligentnejšie psy, s akými som sa stretol," vyvracia mýtus Hixson.

Nadácia CCF už pred tromi rokmi odštartovala projekt, ktorého cieľom je adopcia psov z okolia Černobyľu. Zameriavajú sa na zvieratá do veku 12 mesiacov, ktoré majú oveľa lepšiu schopnosť adaptovať sa na život v domácnosti. CFF chce presvedčiť ukrajinskú vládu, že adopcia týchto zvierat nie je nebezpečná. Ostatné psy chcú postupne sterilizovať a poskytnúť im veterinárnu starostlivosť.

Pracovníci neziskovej organizácie Clean Futures Fund sa starajú o túlavé psy v Černobyle.
Pracovníci neziskovej organizácie Clean Futures Fund sa starajú o túlavé psy v Černobyle. Foto: Profimedia.sk
 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?