15. 11. 2019 11:25 | OTTAWA/kc

Dávny sen ľudstva sa stáva realitou. Kanadská firma vynašla štít neviditeľnosti

V budúcnosti by túto tecnológiu mohli využívať vojenské drony aj samotní vojaci.

Demonštrácia technológie Quantum stealth.
Demonštrácia technológie Quantum stealth. Foto: reprofoto: YouTube/Hyperstealth corp

Fanúšikovia čarodejníckeho učňa Harryho Pottera určite poznajú plášť neviditeľnosti. Touto na pohľad vzrušujúcou technológiou sa však seriózne zaoberajú aj vedci. Výsledky ich úsilia by boli nepochybne atraktívne najmä pre vojenské účely.

Asi najďalej vo výskume sa dostala kanadská firma Hyperstealth corp, ktorá už od roku pracuje na vynáleze materiálu, ktorý je priehľadný no zároveň dokáže zamaskovať veci. Technológiu s názvom Quantum steath nedávno prezentovali v demonštratívnych videách. Píše o tom portál iflscience.com.


Vynález využíva technológiu dvojparabolickej šošovky a Snellov zákon lomu, ktorý je jedným zo základných zákonov geometrickej optiky. Opisuje lom lúča svetla na rovinnom rozhraní.

Pre lepšiu predstavu ide o jav, ktorý môžeme pozorovať napríklad keď do pohára s vodou ponoríme lyžičku. Lom svetla vytvára ilúziu, že lyžička je zdeformovaná.

Fólia, tenká ako papier, na základe týchto fyzikálnych zákonov dokáže ohýbať svetlo tak, že objekt, ktorý sa ukrýva za ňou, takmer vôbec nevidieť.

V budúcnosti by túto tecnológiu mohli využívať vojenské drony aj samotní vojaci.


Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?