11. 12. 2019 11:41 | MEXIKO CITY/rd

Vedci objavili nový druh pavúka: Jediný jeho hryz spôsobí, že mäso začne hniť

Zdržuje sa prevažne v posteľných bielizniach či obuvi.

Loxosceles tenochtitlan.
Loxosceles tenochtitlan. Foto: Reprofoto: YouTube/Tiuetlan

Vedcom v Mexiku sa podaril zaujímavý nález. Objavili totiž nový druh jedovatého pavúka, ktorého jediný hryz spôsobí, že mäso začne hniť. Píše 7news.com.au.

Pavúk, ktorého pomenovali Loxoscele tenochtitlan, sa zdržiava prevažne vo vnútri nábytku. Nálezca, univerzitný profesor Alejandro Valdez-Mondragon, uviedol, že tvora si spočiatku zamenili s podobným pavúkom Loxosceles misteca.

„Keďže sa na neho veľmi podobá, mysleli sme si, že sa do tejto oblasti (Guerrero a Morelos) dostal s okrasnými rastlinami. Počas skúmania sme však zistili, že ide o dve odlišné druhy," povedal profesor.

Dodal, že tento druh môže v prípade nebezpečenstva hrýzť. Zvyčajne sa Loxosceles tenochtitlan nachádza aj v stenách či dierach medzi predmetmi.

„Poskytujeme im teplo, vlhkosť a jedlo, a tak sa ľahko dostanú do domov, čím sa vystavujete stretu s nimi," dodal Valdez-Mondragon.

Pavúky Loxoceles majú silný jed, ktorý doslova požiera tkanivo a môže zanechať až 40-centimetrové rany, po ktorých zostane trvalá a škaredá jazva.

Ak by došlo k uhryznutiu dieťaťa, nebezpečenstvo by bolo podstatne väčšie, keďže to môže skončiť až porušením červených krviniek. Tieto prípady sú však veľmi vzácne.

Najlepšou prevenciou je podľa odborníkov pravidelne si čistiť posteľnú bielizeň, obuv či oblečenie.

Mexiko je krajinou s najvyššou rozmanitosťou druhu Loxosceles. Až 40 z celkového počtu 140 pochádza práve z tejto krajiny.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?