20. 06. 2020 19:45 | BRATISLAVA/TV Markíza

Mladí sú stále viac závislí na virtuálnom svete. Mnohí sem presunuli aj intímny život

Doteraz boli u nich veľkým problémom alkohol či drogy.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Hlavným zdrojom zábavy aj závislostí sa stávajú sociálne siete. Mladí na nich trávia voľné chvíle alebo prežívajú partnerské vzťahy. Realitu vymenili za život v ilúzii.

Doteraz boli u mladých ľudí veľkým problémom alkohol či drogy. Teraz tieto návykové látky začína predbiehať virtuálny svet, ktorý má na mozog, myslenie aj psychické prežívanie rovnako negatívny vplyv.

„Množstvo mladých ľudí má tendenciu utiekať sa tráviť čas na sociálnych sieťach. Máme možnosť registrovať zvýšenú úzkosť, depresiu, ale zároveň aj zníženú schopnosť nadväzovať sociálne vzťahy," hovorí psychológ Robert Krause.

Podľa najnovšieho prieskumu trávia európske deti vo veku 9-16 rokov online jednu až päť hodín denne, cez víkendy ešte viac.

Podľa Krauseho sa v dnešnej dobe presunuli vzory do online prostredia. Príkladom môže byť trebárs aj modelka, ktorú na sociálnej sieti sleduje cez šesť miliónov ľudí. Denne na nich zdieľa svoj životný štýl. Nedávno priznala, že preň sedem rokov nemala menštruáciu.

Mnohí tak presunuli do online prostredia aj svoj intímny život. „Najmä sa môžete odpojiť kedy chcete. Nikomu nemusíte nič vysvetľovať ,jednoducho sa viac neprihlásite. Nehovoriac o tom, že virtuálny sex môže byť dokonalejší ako medzi reálnymi ľuďmi," doplnila sexuologička Danica Caisová.

Pri deťoch by však mali zasiahnuť rodičia, treba im určiť hranice. "Rodičia často majú strach z reakcie dieťaťa, a tak im kadečo povoľujú, lenže dieťa neustále skúša hranice posúvať," vysvetlil Krause.

Viac v reportáži Lucie Hlaváčkovej.

 

Celé Televízne noviny nájdete v bezplatnom archíve na Markíza Plus.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?