26. 06. 2020 06:00 | BRATISLAVA/rd

Baník našiel dva kusy nesmierne vzácneho drahokamu, dostal za ne závratnú sumu

Šťastný muž však hovorí, že plánuje žiť tak, ako doteraz.

Šťastný nálezca.
Šťastný nálezca. Foto: Tanzánijské ministerstvo pre minerály

Doslova za noc sa zmenil život istému baníkovi z Tanzánie. Muž, ktorý má okrem štyroch žien aj približne 30 detí, totiž našiel drahokamy, ktoré mu priniesli poriadnu sumu. Píše BBC.

Baníkovi sa podarilo nájsť dva zatiaľ najväčšie známe tanzanity. Tieto drahokamy sa vyskytujú len na území tejto krajiny na východnom pobreží Afriky a používajú sa k výrobe šperkov.

Z predaja surových drahokamov, ktoré spolu vážia až 15 kilogramov, dostal nálezca Saniniu Laizer 3,4 milióny amerických dolárov (viac ako tri milióny eur).

Novopečenému milionárovi už telefonicky gratuloval aj tamojší prezident John Magufuli, podľa ktorého takýto nález len dokumentuje bohatstvo štátu.

Šťastný baník však hovorí, že plánuje žiť tak, ako doteraz a naďalej pásť kravy. V blízkosti svojho bydliska v oblasti Manyara však chce postaviť obchodné centrum a školu, pretože mnoho chudobných detí v jeho okolí nemá žiadny možnosť vzdelania.

Tanzanit je jeden z najvzácnejších drahokamov na svete, podľa tanzánijských geológov sa jeho zásoby vyčerpajú do asi dvoch desaťročí. Modrý kameň má z rôznych strán rôzne sfarbenia s odleskami zelenej, červenej alebo fialovej.

Jeho hodnota závisí okrem čistoty aj od farby. Doteraz najťažší nájdený surový drahokam vážil 3,3 kilogramu. 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?