06. 07. 2020 18:00 | USA/jh

Toto nie je sneh ani popol. Ľudia majú pre premnožený hmyz problém vyjsť z domu

Podenka sa vo veľkom rozmnožuje na rieke Mississippi v USA.

Premnožený hmyz v USA
Premnožený hmyz v USA Foto: James Houghton/Twitter

Ak je pre vás hmyz nepríjemný, toto video radšej nepozerajte. V oblasti, kadiaľ tečie rieka Mississippi (štát Minessota a Wisconsine), majú ľudia problém s enormným premnožením hmyzu - podenky. Takéto neuveriteľné množstvo nie je vo svete bežným javom a zamýšľajú sa nad tým aj biológovia.

Podenka má na rieke ideálne podmienky pre množenie, no tentokrát to vyzerá, akoby sa „odtrhli z reťaze". Obyvatelia mesta Bay City vo Wisconsine majú problém vyjsť z domu na ulicu. Na prvý pohľad to vyzerá, akoby vonku husto snežilo, no v skutočnosti všade vidíte hmyz.

 

Biológovia si myslia, že za premnoženie podenky môže čistejšia rieka Mississippi a to z dôvodu pandémie koronavírusu v USA.

Podenky môžu dosahovať dĺžku 35 milimetrov. Celosvetovo je známych asi 1800 druhov, v Strednej Európe je to asi necelá stovka.

Podenky sú veľmi dôležitou súčasťou potravinového reťazca. Vo vode sa ich larvami živí rôzny dravý hmyz alebo ryby a obojživelníky. Na suchu sú to hlavne vtáky. Môžu slúžiť ako bioindikátor čistých vôd.

Premnožený hmyz v USA
Premnožený hmyz v USA Foto: Jason Sydejko KCCI/Twitter
 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?