20. 08. 2020 17:30 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Návyky, ktoré poškodzujú zubnú sklovinu. Máte ich aj vy?

Nielen sladké nápoje, ale aj káva, víno a chipsy ohrozujú vaše zuby.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: asife/shutterstock.com

Zubná sklovina patrí k najtvrdším tkanivám v tele a jej úlohou je chrániť zuby pri každodennom používaní. Bohužiaľ existuje veľa vecí, ktoré môžu sklovinu oslabovať či trvalo poškodiť, píšu novinky.cz.

Tým, že ide o nezvratný stav, je veľmi dôležité sa týmto veciam vyhýbať.

Fľaška pred spaním

Na ochranu zubov je potrebné myslieť od útleho detstva. Zlým návykom je dávať deťom fľašku s nápojom do postieľky pred spaním. Tým, že dieťa zaspáva s fľaškou v ústach, hrozí, že budú zuby v kontakte s cukrami z nápoja po celú noc. Zuby tak budú veľmi trpieť a je veľká pravdepodobnosť, že sa začnú čoskoro aj kaziť.

Prečítajte si aj: Nepravidelné čistenie zubov môže viesť k rakovine

Škrípanie zubami

Škrípanie zubami spôsobuje nechcené obrusovanie zubnej skloviny. Ide o zlozvyk, ktorý je úzko spojený so strachom a spánkovými návykmi a len ťažko ho niekto dokáže ovládať.

Zubári preto odporúčajú ľuďom, ktorí škrípu zubami, aby používali silikónovú ochranu na zuby.

Hryzenie ľadu

Ľad je veľmi tvrdá látka, ktorý môže zub rozštiepiť alebo môže pri jeho kusaní zub prasknúť. Naviac môže dochádzať k dráždeniu mäkkej tkaniny vnútri zubu a zuby následne môžu začať bolieť pri pití studených a horúcich nápojoch.

Piercing jazyka

Tento moderný trend je pre zuby veľmi nebezpečný. Pri hryzení do kovového piercingu môže taktiež zubná sklovina prasknúť, taktiež môže kov poškodiť ďasná.

Okrem iného môže spôsobiť aj infekciu a podporiť tvorbu aftu.

Kvapky
Kvapky
 

Lieky na kašeľ a bolesť krku

Kvapky na kašeľ sú síce medicínskou pomôckou, rovnako ako aj tabletky na cumľanie, ale väčšina týchto výrobkov obsahuje cukor, a preto je vždy potrebné si po nich vyčistiť si zuby.

Gumové cukríky

Všetky cukríky podporujú tvorbu zubného kazu, avšak gumové cukríky sa na zuboch držia aj niekoľko hodín a poškodzujú zubnú sklovinu.

Sladké nápoje

Sladené nápoje môžu obsahovať až 11 kávových lyžíc cukru na pol litra. Zároveň niektoré nápoje obsahujú aj kyselinu fosforečnú a citrónovú, ktoré veľmi významne aj samy o sebe poškodzujú zubnú sklovinu.

Otváranie obalov pomocou zubov

Otváranie plastových obalov alebo uzáverov na fľašiach pomocou zubov je veľmi nebezpečné. Môže vám pri tom totiž prasknúť sklovina alebo sa môžu zuby poškodiť aj iným spôsobom.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: margouillat photo/shutterstock.com
 

Ovocné džúsy

Aj keď je pravda, že sú džúsy plné vitamínov a antioxidantov, bohužiaľ obsahujú aj veľa cukru. Niektoré džúsy pritom môžu mať rovnaké množstvo cukru ako aj sladké nápoje.

Chipsy

Zemiakové lupienky obsahujú škroby, ktoré baktérie z úst rozkladajú na kyseliny, ktoré môžu ohrozovať zuby aj ďalších 20 minúť po ich konzumácií. A ako iste viete, chipsy sa zvyknú zaseknúť medzi zubami.

Pitie kávy

Tmavá farba a zároveň prirodzená kyslosť kávy spôsobuje žltnutie zubov. Našťastie sa dá tento problém jednoducho vyriešiť pomocou profesionálneho bielenia zubov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: SasinTipchai/shutterstock.com
 

Fajčenie

Cigarety, ale aj ďalšie tabakové výrobky zafarbujú zuby, ale taktiež spôsobujú aj poškodenie ďasien, kvôli čomu už dochádza k vypadávaniu zubov. Tabak taktiež môže spôsobiť rakovinu úst, pier a jazyka.

Víno

Kyseliny obsahujúce červené víno spôsobujú eróziu zubnej skloviny, kvôli čomu je sklovina náchylná na tvorbu škvŕn. Červené víno obsahuje ešte aj pigment, ktorý zosilňuje zafarbenie zubov aj v momente, kedy ho už nepijete.

Biele víno taktiež obsahuje problémové kyseliny, ktoré oslabujú sklovinu.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?