16. 02. 2021 12:19 , článok bol aktualizovaný 16. 02. 2021 17:25 | NITRA/tvnoviny.sk, TV Markíza

Našla sa kapybara, ktorá bola asi dva roky na úteku. Je živá a zdravá

Pravdepodobne prešla po potoku šesť kilometrov.

Kapybara, ktorú našli pri Nitre.
Kapybara, ktorú našli pri Nitre. Foto: Monika Koleková

Po dvoch rokoch na úteku jej vyzuli túlavé topánky. Miláčik Indiánov, ktorý sa takmer dva roky náhodne zjavoval ľuďom pri Nitre, je už na ceste domov. Zrejme mrazy uplynulých dní prinútili exotickú kapybaru, ktorej stopy sledujeme od leta, prísť až takmer do mesta.

Nebyť fotografií, málokto by veril, že pri Nitre sa už mesiace len tak voľne potuluje najväčší hlodavec sveta. Kapybaru na mobil vlani v auguste odfotil strážnik na obchôdzke pri kameňolome. A nebol vtedy jediný.

Ako sa objavila, tak aj zmizla. A stopu stratil aj majiteľ, ktorý zviera spoznal v našej reportáži. Na slobodu sa prehrabala, podliezla plot. „Prvé dva týždne sme sa pokúšali ju aktívne hľadať, potom sme na to zanevreli. Je zvláštne, že prežila,“ hovorí chovateľ.

Kapybaru našli na ranči pri Nitre.
Kapybaru našli na ranči pri Nitre. Foto: Monika Koleková
 

Ešte väčší šok však zažil teraz, keď mu ochranári zavolali, že exotická tuláčka stále žije. „Budú to takmer dva roky a úprimne, už som strácal nádej, že ju ešte niekedy nájdeme,“ priznal sa majiteľ.

Kapybaru našli v stajniach na ranči pri Nitre. Zrejme tam našla útočisko pred mrazmi. Strážca prírody CHKO PonitrieViktor Mlynek si myslí, že prešla šesť kilometrov po potoku z Kolíňan až na ranč pri Nitre.

„Má omrznuté ušká, omrznuté packy, relatívne ťažko dýcha, ale má obrovskú silu. To je ako malý diviak, to nie je úplne hračka,“ tvrdí chovateľ.

Strážca prírody Mlynek sa priznal, že v živote nechytal kapybaru. Je rád, že sa to podarilo, pretože pri mínusových teplotách by nebola prežila vo voľnej prírode.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?