17. 04. 2021 19:15 | BRATISLAVA/TV Markíza

Festival vo Východnej opäť nebude. Zaujímavosťou je, že v minulosti ho už iná epidémia prekazila

Tento rok sa uskutoční iba dokumentárny program a niekoľko online prenosov.

Prázdny amfiteáter vo Východnej
Prázdny amfiteáter vo Východnej Foto: TV Markíza

Vo Východnej bude na prelome júna a júla opäť ticho. Najstarší folklórny festival s medzinárodnou účasťou tento rok opäť nebude taký, ako ho poznáme. Pandémia koronavírusu poznačí už druhý ročník, no podobná situácia už nastala aj v minulosti.

Na kroje sadá prach a tanečníci sa stretávajú len online. Súbory nemôžu trénovať už sedem mesiacov a v čase, keď treba začať s prípravami festivalu, nemali organizátori dosť informácií.

V histórii takmer 70-tich ročníkov zostane hľadisko amfiteátra vo Východnej prázdne piatykrát. Po prvý raz to bol siedmy ročník v roku 1959.

O 20 rokov neskôr sa nekonal vlastne z rovnakých dôvodov, ako teraz. Zrušili ho pre chrípkovú epidémiu. A v roku 2006 festival nebol, lebo nestihli dostavať nový amfiteáter. Tento ročník ponesie názov Hudba a tanec z kotúčov a zas bude iný.

„Chystáme program, ktorý je zameraný na tú dokumentárnu a filmovú pramennú bázu, ktorá existuje a plus plánujeme aj niekoľko online prenosov," uviedol Erik Kriššák, generálny riaditeľ Národného osvetového centra.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?