03. 05. 2021 16:01 | WASHINGTON/TASR

VIDEO: Americká armáda ukázala, ako vojaci vnímajú bojové pole cez „superokuliare“

Vďaka funkcii obraz v obraze vojak vidí aj to, čo sníma kamera na zbrani, čo umožňuje napríklad strieľať spoza rohu.

Zdokonalené nočné videnie.
Zdokonalené nočné videnie. Foto: Profimedia.sk

Americká armáda zverejnila video, ktoré ukazuje, ako vnímajú bojové pole vojaci cez nové okuliare s nočným videním. Zábery, ktoré vznikli počas cvičenia na vojenskej základni Joint Base Lewis-McChord v štáte Washington, pripomínajú počítačovú hru. Píše o tom portál Business Insider.

Ide pri tom iba o jeden zo štyroch módov tejto užitočnej pomôcky, ktorá dáva vojakom veľkú výhodu počas nočných bojov. Sledované objekty sú zvýraznené hrubou svietiacou siluetou, vďaka čomu sú vojaci schopní zasiahnuť cieľ vzdialený 300 metrov.

Okuliare s označením ENG-B sú náhradou za starý model PVS-14, ktorý americká armáda používala do roku 2019. Okrem tmy zlepšuje rozhľad aj v hmle či smogu. V ďalšom móde dokážu okuliare zosvetliť rozhľad až do takej miery, že sa „z noci stáva deň".

Okuliare je ďalej možné bezdrôtovo prepojiť s puškou, čo umožňuje presnejšiu streľbu a rýchlejšie zameranie cieľa. Armáda zároveň experimentuje aj s prepojením s dronmi, čo umožní užívateľom získať lepší prehľad o situácii na bojisku.

Vďaka funkcii obraz v obraze vojak vidí aj to, čo sníma kamera na zbrani, čo umožňuje napríklad strieľať spoza rohu, bez toho, aby sa vystavil nepriateľskej paľbe. Okuliare sa majú v najbližších rokoch dočkať ďalšieho vylepšenia, ktoré umožní stopovanie ostatných vojakov.

Zdroj: Twitter/Lancer Brigade

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?