13. 05. 2021 06:00 | NEWPORT BEACH/kc

Rarita z pláže v Kalifornii: More vyplavilo príšeru z hlbín s príznačným názvom

Aj keď stretnutie s nimi je veľmi vzácne, morské čerty patria medzi najznámejších obyvateľov morských hlbín.

More vyplavilo morského čerta.
More vyplavilo morského čerta. Foto: Profimedia.sk

Na pláž v kalifornskom meste Newport Beach more vyplavilo „príšeru" z hlbín. Tvor s guľovitým tvarom s priemerom takmer 50 cm vzbudil obrovský záujem všetkých ľudí, ktorí sa nachádzali v okolí. Neskôr sa ukázalo, že ide o jedinca z radu čertotvaré, ktoré sú známe aj ako morské čerty (lat. Lophidae), z čeľade Himantolophidae, informuje portál denníka Los Angeles Times.

Čertotvaré ryby sa vyznačujú svojím strašidelným vzhľadom (obrovské ústa, výrastky na čele a na bruchu). Žijú vo veľkých hĺbkach (od 1000 metrov pod hladinou), často až na dne morí. Typické pre ne je illicium, čo je prvý lúč chrbtovej plutvy metamorfovaný na akúsi vábničku, ktorou lákajú korisť pre často obrovské ústa.

Aj keď stretnutie s nimi je veľmi vzácne, morské čerty patria medzi najznámejších obyvateľov morských hlbín. Prvý záznam o takejto rybe je ešte z roku 1833, keď ju objavili na pobreží Grónska. V súčasnosti poznáme približne 300 druhov morských čertov.

V ich prirodzenom prostredí ich však vedci nasnímali prvýkrát iba v roku 2016 neďaleko Azorských ostrovov. O čertotvarých rybách toho preto zatiaľ vieme pomerne málo.

Zdroj: Twitter/Davey's Locker


Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?