27. 05. 2021 14:10 | SINGAPUR/kc

Aký je maximálny vek, ktorého sa môže človek dožiť? Vedci už poznajú odpoveď

Priemerná dĺžka dožitia je v tej ktorej krajine rôzna, pričom svetový priemer je na úrovni 73 rokov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/Astrid Gast

Tím vedcov na základe výpočtov zistil, aká je maximálna možná dĺžka ľudského života. Ľudí, ktorí by chceli žiť večne táto správa zrejme nepoteší, no ukázalo sa, že konečným limitom je 150 rokov.

Tím pozostávajúci z odborníkov z oblasti biológie a biofyziky sa pri výpočtoch spoliehal na aplikáciu vybavenú umelou inteligenciou, ktorá spracovala medicínske a bilologické údaje státisícov dobrovoľníkov. Zamerali sa na dva kľúčové parametre: životný štýl a odozvu ľudského tela.

Vedec Tim Pyrkov, hlavný autor štúdie, ktorú publikovali portáli Scientific American, uviedol, že ľudské telo nezvratne stráca odolnosť a schopnosť regenerácie medzi 130 až 150 rokom života.

„Tento výskum ukázal, že koncepty prebraté z fyzikálnych vied môžu byť aplikované aj v biológii pri skúmaní rôznych aspektov starnutia, vďaka čomu ho budeme môcť oddialiť," vysvetlil Peter Fedichev, Pyrkovov kolega z biotechnoloickej firmy Gero.

Priemerná dĺžka dožitia  je v tej ktorej krajine rôzna, pričom svetový priemer je na úrovni 73 rokov. Najvyššieho priemerného veku sa dožívajú Japonci (84,3), na opačnom konci sú s priemerným vekom dožitia obyvatelia Stredoafrickej republiky (53,1 rokov). Pre porovnanie: Priemerný vek dožitia Slovákov sa za poslednú dekádu zvýšil o 2,5 roka, keď sa muži dožívajú 73,8 roka a ženy o sedem rokov viac.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?