14. 07. 2021 06:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Ako zistíte, že ste dehydratovaný? Odhaliť vám to pomôžu dva jednoduché testy

Návod zverejnil na sociálnej sieti britský lekár.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/Alessandro Mancuso C

S horúčavami je spojené riziko dehydratácie, ktorú nie je vždy ľahké rozpoznať. Užitočnou pomôckou, ako si to overiť, je jednoduchý kožný test. Mnohí ľudia to už poznajú, no britský lekár teraz upozornil, že najlepším miestom, kde test urobiť, nie je koža na kĺboch prstov.

Karan Ray si sám na sebe overil, že efektívnejšie je overiť si elasticitu kože na chrbte ruky (vonkajšia časť ruky od zápästia po prsty).

„Aby ste zistili, ako veľmi ste dehydratovaný, natiahnite si kožu na chrbte ruky a v prípade, že sa rýchlo narovná, ste hydratovaný. Ak sa koža narovnáva iba „neochotne" a pomaly, znamená to, že trpíte dehydratáciou," vysvetlil lekár vo videu s názornou ukážkou.


V porovnaní s testom vykonaným na kĺboch je výsledok presnejší. Vyšetrenie kožného turgonu (napätia kože) si môžete urobiť aj sami doma. Pri kojencoch sa test robí na bruchu.

Koža s normálnym obsahom vody sa rýchlo narovná a vráti do pôvodnej polohy. Pri zníženom obsahu vody to trvá niekoľko sekúnd a pri ťažkej dehydratácii to môže trvať aj dve minúty.

V prípade, že sa nechcete štípať do kože, existuje aj test s nechtom. Keď ho prstami pevne stisnete, zbelie v dôsledku vytlačenia krvi. Po uvoľnení približne sa mu do dvoch až troch sekúnd vráti pôvodná farba. V prípade, že to trvá dlhšie, znamená to, že ste dehydratovaný.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?