23. 07. 2021 06:00 | WASHINGTON/jh

Letné nebezpečenstvo: Pri jednej skupine detí existuje oveľa vyššie riziko utopenia

Americká štúdia uvádza aj najproblematickejšie mesiace v roku.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Shutterstock.com

Letné horúčavy v kombinácii so školskými prázdninami lákajú rodiny s deťmi k vode. Rodičia by sa mali mať na pozore ešte viac, ako doteraz. Podľa americkej štúdie existuje až 10-krát vyššie riziko utopenia sa pri jednej skupine detí. Paradoxne, nie sú to tie najmenšie, ktoré nevedia ešte plávať, píše CNN.

V USA je utopenie sa jednou z najčastejších príčin neúmyselného úmrtia u detí vo veku 1 až 19 rokov. Podľa zozbieraných dát sú najrizikovejšou skupinou práve tínedžeri od 15 do 19 rokov, najmä chlapci. Pri nich existuje až 10-krát vyššia pravdepodobnosť úmrtia utopením sa ako pri dievčatách v rovnakom veku. Štúdiu zverejnila Americká pediatrická akadémia.

Počet utopených detí a dospelých je každý rok vysoký. Naučte sa prvú pomoc pri topení

V správe sa uvádza, že to môže byť spôsobené viacerými faktormi: chlapci preceňujú svoje schopnosti, častejšie užívanie alkoholu aj vo vyššej miere, riskovanie a snaha ukázať sa pred ostatnými a podobne.

Až 75 percent prípadov úmrtí utopením sa v USA tvoria práve chlapci v tínedžerskom veku. Pediatri odporúčajú, aby do školského systému vyučovania v USA zaradili plávanie, prípadne plavecké kurzy.

Deti mladšie ako štyri roky

V štúdii sa tiež uvádza, že úmrtia spôsobené utopením sa detí vo veku od 1-4 rokov sa najčastejšie stávajú v domácnosti. Napríklad pri kúpaní vo vani bez dozoru dospelej osoby.

Odborníci odporúčajú rodičom a opatrovateľom, aby deti nenechávali bez dozoru vo vode ani jednu minútu.

Najproblematickejšie obdobie

Až 70 percent všetkých úmrtí utopením sa detí v USA sa stáva od mája do augusta. Má to samozrejme súvis s teplým počasím a školskými prázdninami.

Najproblematickejšími hodinami sú 16.00 - 18.00 h. Až polovica utopení sa podľa štatistík stalo práve v podvečerných hodinách. Je to čas, kedy rodičia strácajú stopercentnú pozornosť. Často pomáhajú s úlohami ďalším deťom, varia večeru, oddychujú po práci a podobne, uvádzajú odborníci. Zároveň odporúčajú, aby ľudia využívali všetky možné nástroje prevencie, ako je napríklad oplotenie alebo uzatvorenie bazénu.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?